----------------------------------- catalin dumitru 11 Noi 2017 19:53 ----------------------------------- Aha , eu am comparat cromatismul acestei piese cu cel al unui dublet 80 / 150 , sau cam pe acolo , adus de prin talciocurile Bucureștiului in urmă cu mulți ani. Era cică de la un telemetru dar in lumină albă absolut inutil la vizual . Era praf la sfericitate și cromatism chiar și la puteri mici .Practic numai ceață și curcubee . Acuma , poate a avut lentilele desperecheate pentru că R2 era mai mare decât R3 . Sau poate or fi și fraunhofer din astea... La dihania asta încă nu am reușit să scot inelul frontal .Se pare că diluantul nu intră prea bine in filet .Bașca , a mai avut si o mică deformare pe margine , de la vreo cazatura sau lovitură , si a trebuit să îl iau la baroase ( :) ) cu un ciocanel și un poanson făcut din textolit bachelitic . S-a refăcut curbura frumușel dar tot nu pot roti inelul . Cred că trebuie să fac o cheie specială cu 164 mm între gheare și să blochez cumva corpul celulei ca să pot forța desfiletarea .