----------------------------------- iulian90 17 Oct 2017 14:49 ----------------------------------- Aseara am avut si eu cer senin bun (nu negru curat,dar oricum,bun) si am iesit la observatii cu telescopul reflector de 114mm si cu ocularele Reverse Kellner (RK) de 20mm si TS Plossl de 9mm. Am observat si eu aseara zona aceea din constelatia Cassiopeia,cu roiurile deschise M103 ,NGC 663,NGC 654 si NGC 659. Le-am observat la grosismentul de 100x ,cu ocularul de 9mm. NGC 663 se vedea mare,intins si relativ dispersat ,am observat si eu cateva stele duble in acest roi,dar nu le dadusem importanta. In seara asta o sa reobserv cu mai multa atentie roiul NGC 663 ,in special cele trei stele duble din el. NGC 654 se vedea mai mic si mai slab decat NGC 663,in jurul unei stele relativ stralucitoare de culoare galbena. NGC 659 se vedea mult mai pricajit,cu doar cateva stele slabe si avand un diametru apaprent mic. La roiul M103 se observau acele 4 stele ce formeaza un asterism de forma cifrei 1 iar in stanga asterismului se observau cateva stele slabe. In afara de aceste roiuri am mai observat inca un roi deschis foarte interesant; Tr 1 care se gaseste putin mai la nord-vest de asterismul din 5 stele in forma de Y ,in apropierea caruia se gasesc si celelalte roiuri mentionate in cazul de fata. Am pus si o imagine cu o parte dintr-o harta cu zona din Cassiopeia,in care se gasesc atat roiul Tr1 cat si celelalte roiuri. Am observat roiul Tr1 la grosismentul de 100x si am vazut vreo 4 stele dispuse in linie ,foarte apropiate intre ele,astfel ca la puteri mai mici de 45x cu greu se pot rezolva,asa de mic ce este roiul,este foarte compact. Mai tarziu am observat si cateva roiuri deschise in constelatia Perseu. Acestea sunt: NGC 1545 care se gaseste langa un asterism format din 4 stele,Lambda,Mu,b si 48 Persei,situat la est de asterismul principal al constelatiei si de stelele Alpha (Mirfak) si Delta Persei. Are 6 stele,din care una dubla,3 in triunghi si alte 2 stele in apropierea acelui triughi. Este foarte dispersat si relativ mare. NGC 1528 care se gaseste tot in apropierea acelui astererism de 4 stele dar mai la nord de acesta. Are cam 25 stele slabe si foarte slabe,este dispersat si mare,fiind un roi destul de frumos si interesant. NGC 1245 care se gaseste de data asta in interiorul asterismului principal al constelatiei,undeva intre stelele Kappa si Iota Persei. Are 2 stele relativ slabe si 5 stele foarte slabe,fiind dispersat. Am mai observat si galaxia M74 din Pestii,care se vedea foarte greu,mai mult la 100x decat la 45x,din cauza transparentei care nu era chiar excelenta. Se vedea ca un obiect circular difuz,foarte slab luminos si mic (de fapt doar zona centrala era vizibila,nicidecum si zona periferica :lol: ). Iar spre sfarsit am reobservat "celebrele" galaxii din Andromeda ; M31,M32 si M110 apoi si galaxia M33 din Triangulum. La aceasta din urma am observat mai mult centrul usor mai luminos decat restul la 100x,iar la 45x parca se zarea si putin din zona periferica,oricum se vedea mai mult din galaxie la 45x decat la 100x. Bineinteles,aspectul galaxiei M33 in telescopul de 114mm era de obiect cetos ,difuz,foarte slab vizibil,usor mai luminos spre centru, fara vre-un detaliu. :wink: