----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Oct 2017 22:12 ----------------------------------- Duminca 15 Oct. a.c. , cu dobsonianul ''Toleascop'' 200mm : - Messier 103 arata grozav in apertura de 200mm , am numarat 23 de stele la 82x. In extremitatea nordica se afla steaua tripla Struve 131 , primara o giganta albastra cu companionii aliniati spre Sud la acelasi unghi de pozitie si cu separatii de 14'' respectiv 28''. In centrul roiului se vede o giganta rosie. -NGC 663 este un roi deschis de cel putin doua ori mai intins decat M103 , mie imi pare mai aspectuos decat acesta , are o forma romboidala cu axa mai lunga pe directia Est - Vest. Acest roi a fost descoperit de catre William Herschel la 3 Noiembrie 1787 deci acum 230 de ani. Am vazut cel putin trei perechi stranse de stele slab luminoase si cu separatia in jurul a 10''. Posibile stele duble ? Cele trei posibile duble se afla pe o diagonala de la NV spre SE. ....................................................................................... Nota : am cautat pe Internet - in timp ce scriam acest raport - informatii si atasez ceea ce am gasit in cartea lui James Mullaney ''The Herschel Objects and How to Observe Them'' pag. 89 : exista trei stele duble slabe in NGC 633 si anume Struve 151 ,Struve 152 si Struve 153. https://books.google.ro/books?id=HFg2sOjrFtsC&pg=PA89&lpg=PA89&dq=double+star+Struve+152&source=bl&ots=jhedgfO85m&sig=9FNzBr6vOgLdmMEmAfh_MGAdtDM&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiYjv-_6PXWAhUnJpoKHYu5BXoQ6AEIOTAH#v=onepage&q=double%20star%20Struve%20152&f=false Luminozitatile acestor duble sunt de 9mv si 10mv iar separatiile intre 7'' si 8''. S-ar putea ca obiectele vazute de mine sa fie cele trei duble mentionate de catre Mullaney ? Iata un mic proiect observational foarte interesant! ...................................................................................... NGC 654 si NGC 659 sunt mult mai mici si mai slab luminoase decat NGC 663. NGC 654 este mai luminos ca NGC 659 si include o giganta galbena vizibila in cautatorul de 6x30mm. NGC 654 a fost descoperit de catre Caroline Herschel in 1783 cu un reflector RFT de patru inch. Atat in NGC 659 cat si in NGC 654 am vazut cate o pereche de stele pe care le-am suspectat de ''duplicitate''. In ocularul LV 30mm ,la 41x ,intr-un camp real de 88 minute de arc , am putut incadra bine toate trei roiurile stelare NGC 663+NGC 659+NGC 654.Superba imagine ! -Am revazut galaxia Messier 33 cu scopul de a reobserva regiunea nascatoare de stele NGC 604 .Am vazut mai bine NGC 604 ca la prima observatie , s-a vazut excelent la 205x /Radian 6mm . Se vedea ,dar mai greu, si la 137x/Plossl 9mm. La 82x /Erfle 15mm se vedea ''ceva'' langa stea doar cu privire indirecta. Mi-am fixat o cale ,un asterism stelar pentru a gasi cu usurinta NGC 604 . -Prin metoda ''pasajelor'' am revazut la 137x si Messier 74 apoi ,in timp ce schimbam la 205x am pierdut-o si nu am avut rabdare sa mai fac un ''pasaj''. -Am vizitat pentru prima data in acest sezon nebuloasa Messier 1 , gasita la 41x in ocularul LV 30mm. - ''Acadeaua '' Deep Sky a fost tripla si a constat in roiurile M 36 ,M37 si M38 descoperite de catre Giovanni Batista Hodierna cu o luneta Galilei de 20x. Aceste roiuri sunt atat de frumoase in reflectorul de 200mm incat ,pe moment , mi-a pierit somnul desi era aproape ora doua din noapte ! Psalmul 103 : ''Cat s-au marit lucrurile Tale Doamne , toate cu intelepciune le-ai facut !'' Mircea