----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Oct 2017 15:30 ----------------------------------- Multumesc Iulian Obiectele care mi-au mai ramas din Catalogul Messier au probleme de locatie , deci le voi observa in sezonul potrivit. Bestia asta de galaxie fantomatica mi-a pus insa rabdarea la grea incercare. Desi ,pana la urma , baiul este cu poluarea luminoasa si cu cea provocata de contrailurile avioanelor. M74 nu mai este o tinta pentru observatorul urban. Otara off - topic ,dar primeste felicitarile mele pentru pozele selenare facute cu noua camera. Excelente ! Azi-noapte a fost o transparenta de toata jena. Nu m-am deranjat sa scot dobsonianul sub stele ,lasa-l sa doarma ! Am folosit luneta 90x600mm. Am vazut NGC 6910 ca un arc de stele in Cygnus ,apoi NGC 6811 ''Hole in the Cluster''. Cu filtru UHC la 24x ,din Nebuloasa Veil s-a vazut doar NGC 6992 din Veil Est. Omicron 1-Omicron 2 au aratat un pic de culoare stelara. NGC 1435 ''Nebuloasa Merope'' sau NGC 1432 ''Nebuloasa Maia '' nu s-au vazut in M45. Nici NGC 1499 ''Nebuloasa California'' nu s-a vazut deloc. Aceasta a fost tinta mea principala de aseara,din pacate rezultatul a fost nul. Am revenit in Cygnus unde am observat la 100x /BCO 6mm+UHC ,nebuloasa planetara NGC 6826 si nebuloasa planetara NGC 7027 ,mult mai mica dar luminoasa ! M33 s-a vazut dar foarte slab luminoasa. Cred ca am vazut steaua de la N-E de nucleul ei si langa care se afla regiunea de formarea de stele NGC 406. Cu privire indirecta am zarit un mic obiect ''nefocalizat'' ,un fel de pata minuscula la Nord-Vest de stea. Aceasta trebuie sa fie NGC 406. Am folosit diagonala , deci trebuie sa ''traduc'' cele vazute pentru a confirma observatia lui NGC 406. Am rezolvat in incheiere Lambda Ori. Cer senin , Mircea