----------------------------------- iulian90 14 Oct 2017 21:48 ----------------------------------- Salutare tuturor. Am observat in acest topic multe poze cu avioane,asa ca am postat si eu aici cateva instantanee obtinute din aceste capturi video cu avioane. De ceva timp m-am apucat si eu sa fac capturi video la avioane :lol: , cu camera Samsung S830 modificata pentru prime focus,care am montat-o pe telescopul reflector de 114mm F/7,9. Fotografii nu am incercat deoarece nu stiu daca ar iesi bine, ar putea iesi miscate, mai ales ca urmarirea avioanelor o fac actionand manual montura dobson a telescopului si nu pot mentine perfect telescopul perfect pe directia in care zboara avionul. Pentru inceput au iesit destul de bine capturile cu avioane, cu toate ca este loc de mai bine,deoarece si camera filmeaza in format de doar 640x480 (0.3 Mp),iar pozele nu le face prea bine deoarece i-am scos obiectivul cu tot cu acel obturator. Am filmat si un deltaplan ce trecea pe langa Braila la 1-2 kilometri departare.