----------------------------------- iulian90 12 Oct 2017 13:17 ----------------------------------- Galaxia NGC 157 am reusit in sfarsit sa o gasesc aseara. Este foarte dificila de observat,abia se vede in telescopul meu de 114mm. Am vazut si eu prin cateva fotografii de pe internet,precum si pe harta interactiva http://www.wikisky.org/?ra=12.430147459292...ource=DSS2 ca NGC 157 este galaxie spirala si de obicei galaxiile spirale sunt mai slab luminoase decat cele eliptice. Majoritatea galaxiilor care le-am observat atat cu telescopul de 114mm cat si cu luneta de 60mm,sunt din acelea eliptice,care sunt foarte luminoase unele dintre ele,sunt mai mult evoluate si mai batrane si de multe ori mai indepartate decat galaxiile spirale mai vizibile observate cu instrumentele optice din dotare. In afara de aceasta galaxie, am mai gasit inca o galaxie in constelatia Cetus ,anume NGC 720 ,situata intre stelele Baten Kaitos (Zeta Ceti) si Tau Ceti. Se vede relativ greu,insa nu este prea dificila. In telescopul de 114mm se vedea mai bine la 100x(ocular 9mm) decat la 45x(ocular 20mm).Are diametrul mic si aspect eliptic difuz. Mai sus, intre stelele Mira Ceti si Delta Ceti, am reobservat galaxia NGC 936,care se vede ceva mai bine decat galaxia precedenta. Are un diametru aparent ceva mai mare decat NGC 720 si forma aproape circulara. Mai la est de steaua Delta Ceti am observat si faimoasa galaxie M77,care se vede bine atat la 45x cat si 100x,avand un diametru relativ mic si forma circulara din ce am vazut,iar langa ea se vedea si o stea slaba. Apoi am trecut si prin constelatia Draco,unde am observat galaxia M102, care se vedea bine,avand diametrul aparent mic,mai la est de galaxia M102 am observat si galaxia NGC 5907,care se observa foarte greu,insa parea aproape ca o "linie" atat subtire ce se vedea. Galaxia este orientata cu muchia spre noi,de aceea se vede atat de subtire,intocmai ca galaxia NGC 4631 (Whale Galaxy) din Canes Venatici sau galaxia NGC 3628 din grupul Leo Triplet. Am observat apoi si galaxia NGC 5982 ,situata intre stelele Edasich (Iota Dra) si Theta Dra, care se vedea greu ,avand un diametru aparent mic si in apropierea sa am zarit si galaxia NGC 5985 care se vedea foarte greu,mai dificila decat galaxia NGC 5982. Am observat si galaxia NGC 6503 intre stelele Phi Dra , Psi Dra si Omega Dra. Se observa relativ greu,dar nu prea dificil . Avea un diametru relativ maricel si forma eliptica alungita. Am incercat sa observ si galaxia NGC 891 din Andromeda,la est de steaua Almach (Gamma And) dar fara rezultate. Este probabil prea slab vizibila,fiind orientata cu muchia spre noi.