----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Oct 2017 20:27 ----------------------------------- Azi-noapte am fost nevoit sa-mi acord doua certificate : unul de incompetenta in observarea DSO si altul de excelenta in observarea DSO! :shock: :? Ce ma fac ? Necazul a inceput de acolo ca mi-a venit dintr-o data cheful sa privesc si eu mai in amanunt la mult laudata galaxie din Andromeda ,numita si Messier 31. Indrept ''Toleascopul'' spre aceasta galaxie si aplic toate grosismentele aflate la indemana , de la 41x /LV 30mm pana la 205x / Radian 6mm. Bun , admir mareata galaxie vecina din Grupul Local. Dupa care ,zic eu ,hai sa mai vad si alte obiecte din Grupul Local,incepand cu satelitii arhicunoscuti ai lui M31. Ma duc spre Sud de nucleu ,unde Messier 32 stralucea atat de frumos cu forma sa elipsoidala si luminoasa si cu centrul sau intens luminos. Dupa care , la 137x /Revelation Plossl 9mm , indrept telescopul spre ceea ce am crezut eu ca este M110. Cand colo , ia M110 de unde nu-i ...locul sau a fost luat de o stea. Revin la 41 x , refac gimnastica maririi grosismetului la 137x si , spre uimirea mea ...da...M110 nu mai este - din cate vad eu - s-a preschimbat intr-o stea !??? :roll: Fiind in clar ca o asemenea ''mare descoperire'' nu ma va face celebru , revin la Messier 31 ,aliniez pe nucleu si o iau metodic spre Nord -Vest. Cat timp steaua care s-a substituit lui M31 a fost la marginea campului vizual , parea a fi un mic obiect cetos. Dar cand am privit-o cu atentie si adusa pe axa optica , nici vorba ,era o stea ''comuna''. Insistand , dupa o vreme , am vazut adevaratul obiect Messier 110 , cu aspect cetos , slab luminos si cu o usoara crestere de luminozitate spre centru. Si uite asa m-am ales cu un certificat de incompetenta DSO ! :oops: Catranit ,necajit , m-am refugiat in bratele primitoare ale galaxiei Messier 33 , alt membru al Grupului Local. M33 se vedea deja la 41x dar a suportat foarte bine si marirea de 82x /Erfle rusesc 15mm. Incerc sa gasesc acea uriasa maternitate stelara notata cu NGC 604 si pentru aceasta scanez galaxia de nenumarate ori ,dar fara alt rezultat decat observarea mai multor stele foarte slabe ale Galaxiei noastre , suprapuse accidental peste uriasa galaxie M33. Caut indicii in cartea lui Sue French si , dupa o alta serie indelungata de tatonari amanuntite , ''ruski'' imi semnaleaza la 82x ca ''este ceva ciudat'' la o stea aflata la Nord - Est de nucleul lui M33. Marind grosismentul la 137x /Plossl 9mm si apoi la 205x /Radian 6mm...voila...spre Nord-Vest de steluta respectiva era intradevar un mic obiect cetos ,avand suprafata aparenta dar fiind extrem ,extrem de slab luminos. NGC 604 se afla la un minut spre Nord-Vest de o stea dar eu am vazut si mi-am notat pe desen si steluta de la Sud de regiunea discutata ,cea care formeaza impreuna cu ea un triunghi isoscel cu varful in steaua ''ghid'' mai luminoasa. Chiar am si notat aceasta pozitionare a obiectelor pe ''desen''. Acesta este deci NGC 604 , observarea lui a fost una dintre cele mai dificile din viata mea ! Cred ca am vazut cu totii si ne-am incantat privirea si intelectul prin observarea maretei maternitati stelare din Orion , des-indesata cu tot felul de delicii observationale pentru astronomul amator. Ei bine , NGC 604 este de o suta de ori mai mare decat zona generatoare de stele din Orion ! Pe aceasta am avut privilegiul sa o vad in aceeasi seara in care am patit si cele descrise la inceput cu Messier 110. Si atunci mi-am acordat singur o diploma de excelenta in observarea DSO.:D :ugeek: Am mai observat roiul stelar deschis NGC 752 , urias si bogat in stele atat luminoase cat si slabe ,prea multe ca sa le numar (se facuse deja si foarte frig ,ce-i drept) ! In incheiere am admirat steaua Delta Cygni ,aflata chiar sus ,in tariile cele mai inalte ale boltei ceresti si superb rezolvata la 205x. Iata asadar cum am fost smerit si cum am fost inaltat in una si aceeasi seara. Recunoscator pentru cele ce mi-au fost dezvaluite, mi-am amintit de psalmi. Psalmul 85 : ''......iar Domnul cerurile a facut. Lauda si frumusete este inaintea Lui ,sfintenie si maretie in locasul cel sfant al Lui.'' Mircea