----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Oct 2017 17:28 ----------------------------------- Florin Multumesc pentru simpatica interventie ! Trebuie sa recunosc , folosesc si eu foarte des expresii ''neortodoxe'' ...o fi ''iepoca... divina'' ! :D Aseara am inceput observatiile foarte tarziu , chiar inainte de ora palatului Elsinore. S-a intamplat acest lucru deoarece am primit vizita unui aradean care s-a indragostit recent de Astronomie. Am privit impreuna galaxia din Andromeda si Almach /Gamma Andromedae. Discutia noastra a fost focalizata indeosebi pe domeniul Astrofoto si a fost pomenita si Astronomia video. Sper din inima sa colaboram in viitor , domnul in cauza are deja o experienta considerabila in fotografie , in electronica si este si radio amator. Iar acum...luam o noua foaie de hartie... si sa continuam... Folosind dobsonianul ''Toleascop'' am inceput sa observ in Perseus . Am observat intai steaua Eta Persei care ,fara surprize , a fost rezolvata ''cu surle si tobe '' la 41x /LV30mm . Ceea ce a fost nou a fost contrastul deosebit de pregnant dintre steaua primara de un galben intens si companionul de culoare albastru-bleu.Superb! Am aruncat o privire stelei variabile Algol ,care a fost mult mai luminoasa decat Epsilon Persei , deci era cuminte ,inafara vreunei minime de stralucire. Apoi am reobservat roiul deschis Messier 34 , denumit si ''Spiral Cluster'', cu prea multe stele ca sa ma pun sa le numar. O pereche de stele mi-a atras atentia , la Nord de centrul roiului, am aflat apoi ca aceasta este steaua dubla ''HJ 1123''. John Nanson aka ''Admiral Nanson'' ,autorul blogului '' Star Splitters'' m-a lamurit imediat. https://bestdoubles.wordpress.com/2013/12/28/the-double-stars-of-m-34/ Aceasta dubla a fost asadar descoperita de catre John Herschel , fiul celebrului William , folosind un reflector de 45cm. Stelele componente - ambele de clasa spectrala B9 - au magnitudinile de 8.39mv si 8.46mv si au o separatie de 20.2''. N-o sa va fie greu sa recunoasteti aceasta dubla deoarece pe cerul real, aceasta pereche de stele ''iti fura vazul'' ,se impune de-ndata . Daca privim diagrama Herzsprung-Russell de pe Wikipedia , nu-i de mirare ca dubla JH 1223 ''se baga in fata '' , stelele din clasa spectrala B9 au o temperatura in jurul a 10.000 grade Kelvin si sunt stele foarte masive. Asociatia stelara Mel 20 este prea extinsa pentru a incape in campul de 1.5 grade al ocularului LV 30mm la 41x. Am reusit sa incadrez la limita doar Alpha Persei /Mirfak si arcul de stele al asociatiei de la Est de ea. Mel 20 este o asociatie stelara uriasa si ocupa o arie ovala de la Mirfak spre Est ,cu axa mare de cinci grade. Am observat acest obiect magnific umpland la refuz campul binoclului 10x50mm. Privind la aceasta asociatie stelara ,privim o sectiune a celuilalt brat spiral al Galaxiei noastre. Noi suntem situati in bratul ''Orion'' iar bratul spiral ''Perseu'' este urmatorul de dupa ...''noi'' ! Spre Nord-Est de Mirfak este steaua Lambda Persei. Formand un triunghi isoscel cu ea si cu b Persei gasim rapid roiul stelar deschis NGC 1528 ,un roi ''foarte carliontat'' ,bogat in arcuri si in unduiri de stele. Sue French ,inspiratoarea acestor calatorii stelare , compara roiul NGC 1528 cu un paianjen si ne asigura ca roiul este foarte frumos atat intr-un binoclu de 14x70mm cat si intr-o luneta de 70mm. La numai 24 minute de arc , spre Sud -Est de pomenita stea b Persei , se afla roiul stelar deschis NGC 1545. In centru roiului se vede un triunghi de stele colorate , am numarat in total 22 de stelute rasfirate in jurul triadei. Asdara ,toate functionau cum trebuie si , pe masura ce ma apropiam de obiectivul nr. 1 al serii , instinctele mele de vanator stelar erau activate la maxim...cand colo .... zdrang... brusc si implacabil... au aparut norii. :shock: :o :x Mircea