----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Oct 2017 21:37 ----------------------------------- Miercuri seara am incercat sa vad ''Patrulaterul oranj'' in luneta 90x600mm. Socoteala de pe PC nu se impaca insa cu cea de pe cerul real. Steaua oranj HIP 100501 nu intra in acelasi camp cu RS Cygni nici atunci cand ultima este chiar pe marginea campului vizual. In schimb paralelogramul format din Sadr -HIP 100155 - RS Cygni- HIP 99968 este cuprins in campul de 3 grade la 20x in asa fel incat atunci cand focalizez RS Cygni si ''bonusul'' format de roiul deschis Messier 29 , stelele din zona centrala sunt doar usor defocalizate. Steaua HIP 99968 este si luminoasa si de un oranj intens , ea este cea care fura prima vederea. HIP 100155 este mai putin luminoasa si mai putin impunatoare dar iese usor in evidenta la o privire mai atenta. RS Cygni si Messier 29 trebuie cautate ,fiind de mica luminozitate. In timp ce degustam aceasta priveliste siderala , mi-am dat seama ca trebuie sa stau in tacere deoarece era cat pe ce sa deranjez un congres al asterismelor triunghiulare de stele , convocat tot in proximitatea lui Sadr.Am sa revin ! Aseara am profitat de umbra ciresului si a vitei de vie ale caror frunze inca nu s-au scuturat si m-au aparat de lumina geloasa a Lunii. Folosind dobsonianul ''Toleascop'' de 200mm am facut observatii de cer profund in Cassiopeia. Astfel ,am observat minunata stea dubla Eta Cas, situata la distanta de 19 ani-lumina. Privind aceasta stea ,mai exact steaua primara a dublei , vedem cum arata Soarele nostru de la aceasta distanta. Aceasta stea primara apare de culoare galbena in telescopul meu ,un galben deschis si luminos. Dar spectacolul este asigurat de contrastul acesteia cu companionul care mie imi apare de culoare roz sau rosu pal , as zice ca uneori pare a fi un rosu deschis virat foarte usor spre violet. Acest companion este unul dintre putinele stele pitice rosii de pe intreg cerul , aflate in simbioza cu o stea vizibila cu ochiul liber cum este Eta Cas. Au urmat apoi un spectacol ''trei in unul '' si anume roiul deschis IC 1590 descoperit de Bigourdan si asociat nebuloasei NGC 281 descoperite de catre Emerson Barnard. Centrul roiului IC 1590 este ocupat de steaua multipla Burnham 1. La prima vedere , din roi se vad la 137x vreo zece-douasprezece stele maruntele iar nebuloasa am vazut-o prin filtrul UHC mai ales in jurul stelei Burnham 1 care prezenta trei stele. Marind grosismentul la 205x am vazut un companion marunt ca un varf de ac ,situat la 1.4 secunde Est de steaua primara. Roiul cu stelute diamantine foarte slabe, nebuloasa diafana si steaua multipla din centrul ei , formeaza un spectacol ceresc de care sper sa ma mai bucur in viitoarele mele observatii ! A urmat roiul deschis NGC 457 ,cunoscut drept ''E.T.'' sau ''Bufnita''. Acest minunat roi se vede foarte bine si in luneta Swift 818. Daca acceptam ipoteza ca E.T. ''ne priveste de sus '' , deci este cu fata spre noi , atunci va invit sa priviti cu atentia subsioara bratului stang pentru a vedea ca aceasta este o stea oranj. La o jumatate de grad de ''adidasii'' lui E.T. este roiul stelar deschis NGC 436 in care am vazut tot cam 12 stele rasfirate in tentacule. Roiul Stock 4 a fost penultimul obiect observat , aici am vazut 20 de stele ,majoritatea intr-un patrulater schiop avand un lant de stele cu aspect serpesc pe latura sa nord-estica . O stea dubla se afla la granita de Est a roiului. Ultimul obiect observat a fost roiul rasfirat NGC 744 in care am vazut cu privire directa opt stele si poate inca trei-patru cu privire indirecta . Spre Nord de NGC 744 am remarcat la aproximativ doua grade distanta spre Nord de NGC 744 o stea carbon de o culoare oranj intensa si o stea dubla. Interogand Stellarium ,cred ca acestea sunt steaua dubla HIP 10322 si o stea carbon de 7.75mv cu indice de culoare 2.3. Dar nu bag mana in plasma stelara ... zona este foarte bogata in obiecte ,ramane de clarificat ! Mircea