----------------------------------- tudor 04 Sep 2017 17:04 Binoclurile mele comparate intre ele ----------------------------------- Rezultatele acestor comparatii sunt urmarea multor teste facute de mine in decursul mai multor zile si nopti de probe. Pentru a marii gradul de obiectivitate au fost date spre comparatie si unor prieteni ca sa-si spuna parerea personala. Au fost sfatuiti sa se uite la acelasi obiect cu fiecare binoclu in parte si apoi sa-si spuna parerea: "care ti se pare mai luminos, mai clar sau care ti se pare mai bun?" Pentru ca majoritatea parerilor au coincis intre ele am tinut cont de ele si in acest review . Totusi punctajul are o valoare subiectiva asa ca trebuie privit ca atare. Testele au constat in privirea prin binocluri, fara trepied, a unor obiecte indepartate in diferite conditii de lumina cum ar fi: inscriptii indepartate, antene aflate in contre jour, obiecte cu reflexii puternic stralucitoare, crengi de copaci, obiecte aflate in umbra puternica, pasari in zbor sau stationare, stele si obiecte DSO. comparatie Eschembach 8x30 vs Nikon 10x25 8x30 este vizibil mai luminos. Dar diferenta de magnitudine si poate si coatingul mai slab face ca rezolutia sa difere in favoarea Nikonului. Deasemenea si contrastul este mai pronuntat la Nikon. Per total imaginea este mai clara si taioasa la Nikon. Pe timp de noapte, toate stelele care erau la limita vizibilitatii cu vedere periferica cu binoclul de 8x30mm, le-am vazut si cu micutul 10x25mm. Acetea doua nu sunt rezistente la apa, fapt ce le descalifica intr-o masura din pozitia de binocluri bune pentru drumetii. Totusi Nikonul cred ca are o constructie mai solida si fiind roof s-ar comporta mai bine la o ploicica . In schimb imi place priza ferma ce o confera constructia porro a lui Eschembach. comparatie Lacerta Smart 10x34 vs Eschembach 8x30 Eschembachul are o imagine mai spalacita in compartie cu Lacerta 10x34 care este mult mai luminoasa, contrastanta si clara. Insa unde exceleaza Eschembachul este campul vizual foarte mare. Dar claritatea pe margini lasa de dorit, lucru nu greu de explicat la cele 9 grade ale lui. Este foarte comod de urmarit si reperat pasari sau obiecte in miscare datorita acestui camp larg . Magnificatia 8x poate fi si ea un avantaj fata de 10x atunci cand esti obosit dupa o catarare sau alergare, cand stabilizarea binoclului devine mai dificila. La stele Lacerta 10x34 se prezinta mult mai bine decat Eschembach comparatie Lacerta Smart 10x34 vs Nikon 10x25 Prin Lacerta aberatiile cromatice sunt putin mai evidente decat la Nikon. In schimb numai atunci cand folosesc Nikonul cu ochelari si numai cand lumina bate aproape frontal, se vede pe marginea de jos a campului vizual, o reflexie in ocular, in rest reflexia nu e. Lacerta nu sufera de aceasta reflexie. Datorita stratului FMC claritatea si contrastul sunt mai evidente in Lacerta, dar in schimb Nikonul are claritatea extinsa mai mult spre margini decat Lacerta. Luminozitatea este mai mare la Lacerta. Sistemul de focus de la Nikon este superior celui de la Lacerta, in sensul ca rotita de focus se regleaza foarte precis. Cu Lacerta trebuie sa mai faci un mic reglaj in plus. Lacerta imi arata stele mai slabe in stralucire pe care cu Nikonul nici macar cu vedere indirecta nu le vad . Aici se simte clar diferenta de luminozitate data de diametrul mai mare al lui Lacerta. Insa stelele mai stralucitoare imi par la fel de punctiforme in ambele binocluri. Nikonul, cu dimensiunea si greutatea mai mica, pot spune ca este un binoclu foarte bun pentru cineva care-l va folosi pe timp de zi si care-l poate arunca intr-un buzunar sau poseta. Lacerta in schimb, chiar daca este mai voluminos decat Nikonul, ramane totusi un binoclu foarte compact si rezistent la apa si aburire. Personal prefer sa car 150 gr in plus si cu un volum putin mai mare, dar sa ma bucur de aproape 10mm in plus la diametru. Acesti milimetrii in plus dau o luminozitate acceptabila si in situatii de iluminare mai scazuta. comparatie Lacerta Explorer 10x50 vs Lacerta Smart 10x34 Lacerta 10x50 este un porro foarte luminos si cu claritate si contrast ridicat. De asemenea prezinta si mai putine aberatii cromatice decat fratiorul sau mai mic. Totusi, la stele am ramas surprins cum Lacerta 10x34 s-a tinut destul de aproape de el din punct de vedere al calitatii imaginii. De exemplu am vazut M30 cam la fel prin amandoua binoclurile. Distanta la ocular mai mare, diametrul de 50mm, transmisia prismelor porro si efectul 3d specific porro dau o anume usurinta si o placere privitului prin binoclul mai mare. Binoclul mai mare are totusi o slabiciune si anume e pretentios la pozitia ochilor in fata ocularelor. Dar odata centrata privirea in oculare esti rasplatit cu o imagine superba. Cred ca datorita constructiei de tip roof Lacerta 10x34 are o izolare mai trainica la apa. Date tehnice: Distanta de privire la ocular Lacerta 10x34 16mm, Nikon 14mm, Lacerta 10x50 20mm, Eschembah sub 10mm Campul vizual Lacerta 10x34 6 grade, Nikon 5 grade, Lacerta 10x50 6.5 grade, Eschembach 9 grade Distanta minima de focalizare Lacerta 10x34 3,5m, Nikon 2,5m, Lacerta 10x50 5.2m, Eschembach 4.7m Prisme Nikon si Lacertele au prisme BK4, eschembach BK78 Strat anireflex Lacerta FMC, NIkon MC, Lacerta 10x50 FMC, Eschembach Coated Greutate Lacerta are 430g, Nikon are 270g, Lacerta 10x50 920g, Eschembach ~500g Dimensiuni Lacerta 135/120, Nikon 122/115, Eschembach 125/180, Lacerta 10x50 190/195 Magnificatie Nikon si Lacertele au 10x, Eschembach 8x Diametru Nikon 25mm, Eschembach 30mm, Lacerta Smart 34mm, Lacerta Explorer 50mm