----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Aug 2017 19:19 ----------------------------------- Duminica 27 August am observat steaua dubla 16 Vulpeculae. Transparenta scazuta , pacla atmosferica ,seeing Pickering 4 spre 5. Sursele gasit la acest link , de pilda WDS, indica o separatie de 0.8'' si magnitudini de 5.8mv /6.2 mv : http://www.alcyone.de/SIT/bsc/HR7657.html Stellarium indica o separatie de 0.735'' si o magnitudine integrala de 6.15mv. Am folosit dobsonianul ''Toleascop'' de 200mm F/6.16. La 205x /TeleVue Radian 6mm , se vedeau cele doua discuri Airy individualizate dar in contact. Nu m-am putut convinge ca s-ar vedea puntea neagra de separatie. Deci la 205x ,16 Vul a fost rezolvata dar nu separata. Am marit grosismentul la 308x / Kasai ortoscopic 4mm , cele doua stele au fost separate , stelele fluctuau puternic si erau defocalizate de turbulenta atmosferica. Dar de fiecare data cand imaginea se calma , se vedeau cele doua stele componente si puntita de separatie. Imaginea este mult mai urata in dobsonianul de 200mm decat in cel de 125mm atunci cand seeingul nu este bun. Inelele de difractie se vad doar la intervale si doar partial , cum a fost cazul si Duminca seara. Dar puterea de rezolutie marita se manifesta in mod automat ori de cate ori are ocazia. Pentru o jumatate de ora apoi , seeingul s-a calmat putin ,stabilitatea imaginii a crescut. 16 Vul a fost rezolvata cu mai multe oculare si combinatii cu lentile Barlow : -la 329x cu Barlow japonez 2x si ocular Celestron Plossl 7.5mm -la 296x cu Barlow IOR 1.8x si ocular Celestron 7.5mm -la 274x cu Barlow japonez 2x si ocular Galilei ''zoth'' - 9mm -la 246x cu ocular ortoscopic Vixen 5mm ,puntita de separatie foarte subtire dar vizibila intermitent. Reflectorul de 200mm a demonstrat ca este capabil sa rezolve stele duble chiar mai stranse ...daca Conitza Atmosfera mai lasa din aerele astea isterice si se calmeaza ! Conasu' Mircea