----------------------------------- Skyliner 29 Aug 2017 13:42 ----------------------------------- Poze cu obiectivul, din fata, si cu luneta in stadiu observational. Aseara am avut timp pentru Luna, caci aia e una din preferatele mele targeturi sau obiecte dupa duble. S-a vazut frumos dar nu am facut vreo fotografie. Dar uitandu-ma prin desenele lui prerz am gasi dubla Algieba, si e identica ca si aspect stelar vorbind prin cea ce vad prin luneta de 70 la 175x. La fel si aceasta imagine https://www.handprint.com/ASTRO/IMG/dubtypes2.gif Aspectul stelelor e frumos adica ai contrast fata de mak sau chiar newton, acum vorbind de newton cu masca de 75mm stelele aveau un aspect similar sa zic identic cu cea ce vad prin luneta, dar fiind off axis nu prea se preteaza, mai buna e luneta. :!: Adica e facut pentru asa ceva nu e de mirare caci dublisti in general cei pasionati aleg luneta pentru duble, si mai putin newtonul, depinde ce avem landemana. Eu prefer luneta, nici makul nu soate asa bine aspectul stelar ca luneta, separatia buna, combinata cu contrastul bun face luneta ideala pentru duble. Dar e un dezavantaj cromatismul la acromate. Asa ca multi prefera un ED-apo sau ED acromat focala mai lunga pentru duble.