----------------------------------- tudor 20 Aug 2017 23:09 ----------------------------------- Am fost la Ceptura, pe valea vinului. Ziua am stat la vin, iar noaptea la stele :wink: A fost un cer superb cu Calea Lactee vizibila frumos. Am folosit si "trusa de prim ajutor" (adica Tairul. Dar observatii le voi prezenta in alt topic, deci nu aici la binocluri). Dar cel mai mult au fost ridicate la ochi cele doua binocluri: Lacerta 10x50 si noul achizitionat de mine, Lacerta 10x34. Prin amandoua am vazut foarte multe obiecte in zona Ophiucus gen M20, M21, M24, M25, M17, M16, M23 si NGC6530 cu nebulozitate aferenta M8. Am aratat prietenilor prin binocluri si galaxia Andromeda, M13, Roiul dublu din Perseu. I-am incurajat sa se uite fara tinta spre Lebada si Cassiopea, dar totusi atragandu-le atentia catre frumosul asterism "Umerasul" din Lebada. Mai tarziu, dupa cum m-am obisnuit, am incheiat cu "Closca cu puii" M45. O sa atasez un desen cu M23 vazut prin binocluri. O sa spun cateva cuvinte, cu ocazia acestui raport de observatii cu binoclul, despre noul instrument achizitionat de mine. Am fost influentat in achizitionarea binoclului Lacerta 10x34 de review-ul lui Dbird, caruia ii multumesc! Sunteti indreptatiti sa va intrebati de ce nu mi-am cumpar un binoclu 10x42 care ar fi fost mai indicat pentru astronomie decat acest 10x34. Iata de ce: M-am gandit ca un 42mm de calitate ar fi fost unul mult prea apropiat din punct de vedere al greutatii si marimii de binoclul 10x50 pe care-l deja il detin. Adica diferenta in greutate intre 10x50 si un 10x42 de calitate ar fi fost prea mica ca sa se justifice achizitionarea unui 10x42 pe langa un 10x50 deja in posesie. Am vrut ceva mult mai mic si mai portabil decat Lacerta 10x50, dar totusi cu o minima aplicatie pt. astronomie. Asa ca am ales pe foarte compactul si usorul 10x34 450gr!!!! Tin sa mentionez ca sunt placut impresionat de Lacerta 10x34 care, chiar daca mai mic, a dat imagini nu cu mult mai intunecate decat fratele mai mare 10x50. Observand ca Lacerta 10x50 este un porro foarte luminos si cu claritate ridicata, am ramas surprins cum roof-ul mai mic de 34mm, a putut sa se apropie asa de mult de el din punct de vedere al calitatii imaginii. Totusi distanta la ocular mai mare, diametrul de 50mm si transmisia prismelor porro dau per total o anume usurinta privitului prin binoclul mai mare, ceeace este de necontestat.