----------------------------------- dragos.n 20 Aug 2017 15:21 ----------------------------------- Azi mi-a venit o idee. Cineva mai priceput ca mine la desen pe computer, sa realizeze o imagine complicata. Adica un jpeg negru complet, rezolutie full HD, cu 4 puncte in centru. Alb, rosu, verde si albastru. Fiecare punct cu dimensiunea de un pixel, si plasate in patrat cu cativa pixeli latura. Eventual, mai multe imagini cu punctele la 2, respectiv 3, 4, 5 pixeli distanta intre ei. Aceasta imagine sa fie pusa aici, si incarcata de cei care vor sa faca teste, pe computer, dar si pe telefon sau tableta. La ora asta e destul de ieftin sa iei un trepied pentru telefon, asa incat e usor sa iesi seara cu telefonul, il pui la vreo 10 metri distanta, si te uiti la el cu instrumentul respectiv. Daca apartamentul permite, se poate face in casa. Depinde doar de distanta minima de focalizare a instrumentului. Astfel, se vor putea face evaluari mai uniforme ale opticii. Cred eu. Procedura exacta trebuie stabilita, probabil in urma mai multor experimente. La asta cred ca altii sunt mai in masura. Eventual se pot genera si folosi imagini mai complexe, sau cu pixeli mai mari, sau cu linii intersectate, cu gradatii, etc.