----------------------------------- V. Istvan 16 Aug 2017 20:22 ----------------------------------- Salut! Eu am procurat mai demult o astfel de montură, în speranța că îmi susține tubul optic de 150/750, de vreo 4,5 kg. Era în stare bună, cu foarte puține urme de uzură. Contragreutatea originală nu a fost suficientă. Am pus una mai mare, și pe o tijă mai lungă. Vedeam cum se încovoaie parcă tot ansamblul când avea totul montat. Axele se rotesc direct pe aliajul de aluminiu al corpului. Nu le vedeam o viață lungă cu tubul optic respectiv. Am pus vaselină totuși. Angrenajele melc-roată melcată erau un pic prea strânse în opinia mea. Le-am reglat un joc mai mare. Prezentau un joc maxim într-o poziție, și unul minim la 180 de grade. Șuruburile de frânare presează direct pe corpul de aluminiu, lăsând "cratere" pe acesta și provocau din acest motiv rotirea necontrolată a axului la următoarele blocări. Aici am adus niște îmbunătățiri, despre care pot povesti amănunte dacă interesează. Nu am fost mulțumit de stabilitatea tubului pe montură, și de finețea reglării cu șurub. La o rotire a șurubului pleca poticnit și oprea cu oscilații. Mă rog, e chestie de gust. Mi-a fost și oarecum milă de montură să o folosesc cu tubul respectiv, așa că am procurat un EQ5 cu care sunt mulțumit. Ce să zic: cred că e bună montura în discuție pentru ansambluri optice pănă la 3-4 kg, și doar pentru vizual.