----------------------------------- Skyliner 12 Aug 2017 17:35 ----------------------------------- Cum am mentionat in postarea anterioara suprizele continua sa apara dupa alinierea finala. Aseara luneta a fost pregatita sa dea tot ce poate, si am inceput ca de regula cu duble dupa cum urmeaza: Izar prima dubla observata fiind umpic mai dificiala am decis sa testez calitatea munci mele, si aiata ca am reusit sa observ companionul sau chiar bine fiind situat aproape de prima lipit chiar de steaua primara, nu a fost o separare cu spatiu negru intre componente dar remarc discul airy perfect circular in jurul primarei si para companionul era lipit de discul airy fiind situat aproape de steaua primara oc 4mm 175x Alpha Herculis minunata la 175x culoarea companionului fiind de un albastru deschis , iar componentele fiind separate cu spatiu negru chiar foarte furmos aspectul aparent al componentelor prin lunete mult mai soft decat un Maksutov si parca separarea mai buna, ideal ar fii un refractor cu focala mai lunga dar nu doresc sa fie asa lung sa imi ocupe din spatiu. XI Bootis si aici am dat lovitura, seengul fiind acceptail, componentele rumoase culoriile lor fiind usor perceptibile separatie buna la 175x. Pi Bootis cu oc de 25mm 28x se observat separate cu spatiu mic, dar relativ micute in diametru si perfect rotunde, iar la 175x foarte frumoase cu un aspect placut, culoriile ies in evidenta cel mai bine la aceasta dubla. 70 Ophiuchi una din dublele fizice preferate cu o perioada de 88 ani, observata la 175x s-a evidentiat 2 componente minunate cu un aspect foarte placut si irezistibil in acelasi timp stiind ca este fizica, separatie buna intre ele, culoriile ies rapid la iveala. Vad ca o magnificatie mai mare de 175x nu prea este necesar la planete, dar la duble parca parca mai poate scoate ceva din nefericire nu am oculare de focala mai mic de 4mm dar se poate improviza din 2 oculare potitionate la o anumita distanta dorita cu un tub separator intre ele care sa iti furnizeze o putere mai mare, direct proportionala cu distanta intre cele 2 oculare, un dezavantaj ar fi numarul mare de componente care foarte putin poate sa scada din calitatea imagini oferita doar de un singur ocular. De recomandat ar fii un ocular de putere mai mare ( focala mai scurta) fara alte lentile in plus. Deep sky: Cerul parea buna seara pa la 23 cu calea lactee vizibila de la mine din curte cu cateva detalii observate cerul fiind bun si ideal pentru ceva dso. Asa ca au fost observate M13, M92, M10, M12, M57, M5, M11. Foarte frumoase cu oc de 25mm si stele punctiforme aproape pe tot cmpul vizual daor la marginea extrema a ocularului is umpic alungite. Luneta cu a sa focala la f10 ofera un camp bun si plimbari memorabile prin Calea Lactee de aceia am dorit o astfel de luneta. Roadele colimarii bune a dat rzeultate pe masura acuma totul este gata si a sosit momentul observatiilor.