----------------------------------- iulian90 28 Iul 2017 15:50 ----------------------------------- Interesante ilustratii Skyliner. :D Din imagini se observa ca instrumentul principal al Observatorului de la Greenwich ,mai mult ca sigur, avea distanta focala mai mare decat inaltimea turnului observatorului. :) Iar sus pe turn se mai observa inca un instrument asemanator , mai mic dar tot cu raport focal mare. Asemenea rapoarte focale foarte mari erau necesare pentru a reduce cat mai mult aberatia cromatica specifica obiectivelor simplete,asta pana sa se inventeze obiectivele de tip acromat din 2 lentile. Dar chiar si dupa inventarea obiectivelor acromate ,inca tot se mai utilizau rapoarte focale lungi si la aceste obiective. :) Si eu am o lentila simplet cu diametrul de 77mm si distanta focala de 1734mm deci cu un raport F/D de 22,5,pare sa fie pentru foto,caci are si filet pe margine,poate o fi fost o lentila Close-Up care se monta in fata obiectivului la aparatele foto mai vechi. O am de 2 ani ,ratacita prin sertar,in 2015 am construit o luneta aeriala cu lentila respectiva,pana sa-mi cumpar luneta Bresser de 60mm F/13,3. :) Cu apertura intreaga nu oferea cine stie ce calitate a imaginii,avea aberatia cromatica cam mare,dar cu diafgrama de 35mm,imaginea s-a imbunatatit destul de mult,raportul focal crescand la 49,5,iar imaginile erau mai clare ,mai frumoase dar mai intunecate (tot mai avea putina aberatie cromatica).Acum nu mai am luneta,am demontat-o si lentila am pastrat-o in sertar. :) Eu am inceput observatiile astronomice ,acum 4 ani tot cu o luneta simplet,cu obiectiv dintr-o lentila de la o lupa din aceea cu maner ,cu diametrul de 60mm si focala de 500mm,iar ca ocular foloseam un obiectiv de camera foto digitala. Ce aberatii mari avea acea luneta ,tin minte... :lol: dar cu luneta aceea asa cum era ,am invatat tot cerul ,in materie de constelatii si stele mai stralucitoare si am descoperit pentru prima data craterele pe Luna si aspectul de secera al planetei Venus,precum si discul lui Jupiter,fara detalii insa si cei 4 sateliti ai acestuia. :)