----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 10:16 ----------------------------------- Ieri s-au facut observatii cu lentila de 4m focala la Soare rezultatele foarte bune, la diametrul de 40mm discul solar era clar vizibil fara aberatii pe ecranul alb situat la 4m departate la punctul focar. Observatiile s-au facut prime focus iar daca existau pete solare puteau fi vizibile pe discul solar. Nu am facut poze din pacate. Terbuie deschis un topic Observatii Solare prin obiective simplet. Optical,Optical, Optical baga Optical :lol: :lol: :roll: Da exact asa fericire dar si curiozitate in acelasi timp, imi paste idea unui obiectiv de 6m lungime focala in cautare, anunt daca se gaseste cel putin 5,5m lungime. Azi Observatii dis de dimineata ora 8 Soarele era sus si frumos, observat cu simpletul de 4m menisc tot cel de sus, dar cu o diafragma de 30mm pusa, discul era foarte clar fara urme de detalii. Edit Deci fac referire la un obiectiv menisc de peste 5 m FL si mai mult de atat vreau, vizez deja la 6m poate nici atunci nu imi ajunge si vreau 8m, 9m, 10m focala, daca asi avea unelte opticale de slefuire si experienta a-si face ( de placere). Am prins un menisc de 5m focala achizitionat, chiar cu optica buna, totusi secretul e sa observi cand Soarele e jos, dimineata si la apus atunci nu necesita s-a ridici atat de sus obiectivul si e mult mai lejer, in timpul zile mai ales cand e soarele acuma sus e foarte dificil, si nu imi ajunge trepiedul atat de sus nici chiar pus pe o masa, trebuie sa pun 2 mese una peste cealalta si apoi trepiedul. O tampenie, mai ales ca dimineata Soarele e jos in perioada asta si nu merita sa te chinui, la fel si la apus, adica observatiile efectuate inainte sa apuna soarele. Lentila menisc de 5m am achizitionat-o de la un Optica din centru cu 10 ron pai ce trebuie sa arunci bani pe simplete simetrice de 2 lei cand ai menisc numa bun de proiectii prime focus. Daca omu e destept nu da atatia bani degeaba pe niste obiectivele simetrice sau plan convexe is bune sa faci lunete simplet din ele pt. observatii cu oculare, cand vine vorba de proiecti ce pretenii frate nu merita simetrice si plan convexe cu F mare si meniscul e numa bun, ca nu observi prin ocular ci te uiti la imaginea Soarelui la prime focus. Am achizitionat 2 lentile menisc de +025 una avea 4m focala iar cealata 5 m frate asa diferenta, si ma gandesc ca sunt si mai mici dioptrii. Secretul e simplu cu cat ai focala mai mare cu atat diam Soarelui pe ecran va fi mai mare.