----------------------------------- Skyliner 20 Iul 2017 08:15 ----------------------------------- Is de parere cu Dl Mircea, caci realizarea unui maksutov este un proiect mult prea provocator si exagerat de scump si nu se merita pentru nimic in lume, in cazul tau. Ar fi o ideie geniala sa iti faci un design truss la newtonianul tau eu nu stiu cum arata telescopul tau de 150 nu se deschide linkul postat de tine asa ca nu ma avnt in discutie. De ce nu iti iei un maksutov mai mic pentru inceput, sigur cele mari is scumpe, si necesita o aclimatizare mai indelungata decat la newtonianul tau de 150. Telescoapele makstuov is concentrate pe zona planetara decat dso avand un camp mai mic si modelele mari necesita o montura equatoriala mai scumpa. Parerea mea e sa ramai pe newtonianul tau si sigur in timp poti sa iti construiesti un newton mai mare care fara discutie e mai bun decat un mak de 150. Aluminizare face Dl Stanescu aici e ceva de referinta http://www.astrovest.ro/site/index.php/servicii Eu am o oglinda secundara aluminizata de la Dl Stanescu din 2008 de la newtonianul meu de 150 f6 care nu mai e dar mi-a ramas doar oglinda secundara ca experiment, ea arata bine dar e zgariata toata si efectiv astept sa vad cand cedeaza, aluminiul inca e shiny adica inca ok dupa atata timp.