----------------------------------- phAn70M 19 Iul 2017 22:25 salut ----------------------------------- Salut, In principiu si setul meu tot de domnul Stanescu ar fi "create"(slefuirea este o arta :D), tot la domnul Stanescu ma gandeam sa discut daca ar dori sa ma ajute cu meninscul (dar nu este obligatoriu ca tip telescop). De aceea am si scris aici, sa vad si alte pareri daca merita sau nu efortul de modificare. Oglinziile au cel putin 4 ani vechime, este adevarat ca nefolosite (poate ajuta cu ceva, la necesitatea de realumizare). ma gandeam ca si diametru al tevi folosite, am vazut ca exista si de 160mm ar merge folosita, sau este prea la limita? as vrea sa fie cat mai portabil posibil, chiar si truss daca trebuie(daca as putea sa il fac sa incapa intr-un rucsac ar fi ideal) De asta as dori cateva sfaturi inainte sa ma apuc de constructie. De ce Mak si nu Cass, in primul rand printre primele instrumente ale mele ce ma atras a fost un maksutov de 70mm pe care din necunostinta la momentul respectiv l-am dat si am luat un reflector de 80mm. Si in al doilea rand maksutov pentru ca obstructia secundarei ar fi mai mica decat la Schmidt, plus ca lentila corectoare necesita mai putina precizie de realizat la mak. Ca si tip de telescop este mult mai portabil ca un newton, de aceea imi doresc asa ceva.