----------------------------------- phAn70M 19 Iul 2017 21:55 catadioptru sau newton ----------------------------------- Salut, As dori sa imi construiesc un telescop tip maksutov, intrebarea mea ar fi se poate reslefui/ajusta oglinda primara 150mm f8 pentru a fi construit un maksutov? sau trebuie oglinda principala facut de la zero?(pe langa secundara si meninsc). Detin urmatoarele: -Oglinda primara 150mm sau 6" cu F8 mai exact 1200mm -Oglinda secundara 53mmx39mm -Focuser standard Orion Oglinda principala are suport homemade facut. Secundara are suportul facut ar mai trebui doar piciorusele de prindere la care inca nu mam decis cate si din ce sa le fac, de asta as dori putin ajutor. Atasez si cateva poze cu ele(secudara are o zgarietura mica): Va rog sa ii spuneti si mie cum imi dau seama daca oglinziile trebuiesc realumizate?(le am de aproximativ 4 ani, dar nu au fost folosite, au stat intr-o cutie in dulap, neatinse pana anul trecut. https://photos.app.goo.gl/FRx9w9u7gs2Ul6ko2 Astept parerile voastre, de data asta vreau sa si finalizez telescopul, oricare ar fi el newton sau catadioptru.