----------------------------------- Skyliner 18 Iul 2017 10:35 ----------------------------------- Sunt telescoape care se decolimeaza si in timpul observatiilor si necesita recolimarea lor de mai multe ori in acea noapte daca se sta mai mult, aici intra in categorie telescoapele Obsession truss care trebuiesc colimate de la ambele oglinzi am vazut asta la telescopul clubului nostru de 38cm a lu Florin care il colima cu laser noaptea in timpul sesiunii de observare de mai multe ori, daca spre de exemplu misti telescopul pe altitudine sus in jos de mai multe ori deja se deregleaza pana cand se simte dupa un interval de timp in imagine si iarasi trebuie ajustat. Un laser e de mare ajutor daca ai un focuser bun in asa fel incat sa nu joace, la mine joaca in focuser si trebuie invelit cu o banda izolanta sau scoci sa stea ferm, iar daca strangi surubul de strangere se simte si astfel se vede o deplasare a punctului produs de laser pe primara. Eu colimez ziua iar noaptea daca eventual exista o diferenta de temperatura mare fata de interior sau daca temperatura exterioara scade brusc intr-un interval scurt de timp ajustez la secundara si dupa cum stiti tuburile pvc sunt cam fexibile si astfel mai trebuie putin ajustat in timpl observatiilor daca este nevoie, mi sa mai intamplat sa colimez noaptea pentru ca sistemul secundarei mele intr-un timp se decolima si era subred. In concluzie eu nu folosesc laserul pentru ca imi strica treaba decat sa ma ajute, colimez cu ajutorului unui chesire si capac colimator cu gaura centrala iar de finete pe stele.