----------------------------------- tudor 17 Iul 2017 11:16 ----------------------------------- Milan, Ba da, cu ochiul liber Adromeda parea ca o stea pufoasa. Ce nu am precizat este ca, cu o nopate inainte de aceste observatii, a fost un cer si mai bun. Da, mai bun pentru ca nu era nici urma de nori. Dar trebuie sa recunosc ca, inainte de o saramura de peste facuta de un lipovean priceput, normal ca a mers un paharel de palinca. Iar dupa masa au mers mai multe pahare de vin si inca 2 doze de bere venite tocmai de prin meleagurile domnului Pteancu. Asa ca pana la ora 23 am fost "ocupat" si nici nu m-am uitat pe cer ca stateam la masa, la povesti, sub niste pomi si o copertina. Dar cand am iesit pe la ora 23 de sub bolta pomilor sa vad cum se prezinta bolta cereasca, asa de frumos era cerul incat mi-a parut rau ca am baut atata... Deci domnul Pteancu e devina :lol: nu putea sa-mi trimita si el o luneta buna in loc de doua beri Timisoreana ? :lol: Toate aceste "sucuri" mi-au cam micsorat pupilele pana cand mi le-au inchis de tot; Dar nu imediat, ca tot am facut ceva observatii timp de 3 ore. Observatii nu de foarte mare calitate, se intelege, de aceea nici nu le amintesc decat pe cele ce le-am aratat tovarasilor de pahar prin binoclu si prin Tair, tinte usoare precum: Saturnul (109x), Andromeda, Alcor si Mizar si galbena si frumoasa Luna ce tocmai rasarise din lacul Razim. Apoi stand pe un scaun m-am plimbat fara tinta, cu binoclul in mana ca si cu un volan, prin Calea Lactee fara sa ma traga pe dreapta nimeni... decat "timisorencele" consumate, care la ora 2 m-au trimis la cort langa sotia mea :idea: