----------------------------------- Skyliner 17 Iul 2017 08:42 ----------------------------------- M-am decis sa schimb definitiv bariletul oglinzi secundare pentru ca e un dezastru ingineresc, cine la proiectat nu a fost in capacitatiile sale mintale, cum poti sa colimezi cu o cheie hexagonala L sa bagi intre 2 saibe noaptea sa te chinui intr-un asemenea hal s-a strangi toate cele 3 suruburi care se infileteaza in suport. Eu cred ca orice ATM-ist de aici daca ar vedea sistemul ar rade in hohote la ce porcarie a proiectat firma. (Meade) si in plus deja filetul din suport e stricat unde se infileteaza cele 3 suruburi. Gresit nu trebuie sa exista filetare a celor 3 suruburi in suport ci presare, m-am uitat la bariletul lui Erwin de la telescopul Hinds si sistemul e foarte bine conceput voi executa o varianta asemanatoare la al meu dar din lemn de tei sau paltin plus un arc mai dur si suruburi tip cap randilat, dezavantajul este ca nu am acces la un strungar sa fac tot din metal de aceea fac din lemn, e o tampenie sistemul actual original al unui telescop american Meade o fii Meade dar proiectul e total gresit, si astfel colimarea este incomoda si sistemul da rateuri. :lol: :lol: Asta trebuia sa fac de la bun inceput. Cu bariletul primarei construit de Dragos.n este bine realizat si suporta greutati mari adica o oglinda de 2.5 kg si 33mm grosime la margine cum e a mea. Ei bine eu l-am mai intarit si upgradat oleaca ici pe colo sa tina, si tine bine adica nu are probleme nu am mai colimat primara de foarte mult timp. Acesta este singurul lucru care ma deranjat la acest telescop - sistemul se colimare al secundarei.