----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 19:54 ----------------------------------- Nu cred totusi ca vorbiti despre Hadrian Costitza Afumata Pampersu' Minune. (Disclaimer : ''costitza afumata '' este o denumire de produs alimentar din categoria mult apreciata de manelisti ''salam,parizer,bacone etc", nu este deci vreo expresie rasista. Dimpotriva, folosesc aceste randuri pentru a semnala doamnei Pipidi ,presedinta colhozului ONG , ca de la marile supermarketuri pana la ultimul butic de colt , toate ''este'' pline de apropouri rasiale . Dar ce ''face'' onegheurile dom'le ? Nimic nu ''face , sade'' pe patru scaune si ''sade'' degeaba''....gata off-topicu'... ) ................................................................. Despre telescoapele Sumerian Optics. Vorba cantecului - intrebam asa - din curiozitate : ''How much is that Doggy in the Window ?'' https://www.youtube.com/watch?v=1hVo8Xjx6Vg Dar m-am lamurit singur cum sta treaba cu Sumerian Optics ,le-am vizitat situl. Odata : nu are cum un telescop de 16 inch sa aiba apertura de 304mm ,vezi atasament si site ,telescop Alkaid. A doua : telescopul de 304mm nu poate sa aiba acelasi focal de 1520mm atat la F/4 cat si la F/5. Cine nu-i in stare sa scrie patru randuri fara sa greseasca de trei ori ,cam ce fel de business stie sa faca ? Totusi , cu numai atatea greseli nesemnificative :| - ce mi-e 304 mm sau 406mm - tot luau ''sumerienii'' la ultimul bacalaureat 10 cu minus , da mic de tot minusu'... Mircea cel Balai