----------------------------------- Skyliner 12 Iul 2017 17:41 ----------------------------------- Degeaba tai ca nu poti adapta diagonala am incercat dar nu se poate trebuie taiat mult imaginea soarelui se formeaza aproape la un milimetru de capatul portocularului fara ocular cu hartia la prime focus, tubul mic adica al 2-lea segment este lipit in interior de un adaptor metalic si respectiv cel de al 2-lea segment i inserat un adaptoar metalic si lipit de tub in caz ca s-ar deregla. Focala 320mm masurat cu metrul la momentul constructiei. Din pacate nu se poate adapta diagonala nu pot sa stric luneta si sa tai din ea pentru ca diagonala nu poate intra nici in cel de al doilea segement, am testat asta cand construiam luneta, ca sa adaptezi diagonala aia trebuie taiat din tubul optic nici daca ai bata pana in capat toate segmentele nu se poate astfel nu iti ramane decat sa tai din tubul principal, astfel strici luneta. Luneta ramane asa nu o mai upgradez caci si asa am muncit mult la ea sa o reconditionez si colimez perfect, e o mare prostie sa te apuci sa o strici pentru ca nu e comod la observatii, solutia e simpla iti faci montura care sa fie comod :wink: gen pilon inalt din tevi, un fel de pipe mount reglabil pe inaltime dar suficient de inalta cand te uiti la zenit sa fie comod si usor de manevrat.