----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 16:04 ----------------------------------- Deci un rocker primeste un revolver cu doua gloante si este apoi inchis cu un tigru , o cobra si un manelist. Ce face rockerul ? Il impusca de doua ori pe manelist. Bancul nu precizeaza de ce natie erau cei doi... Nu ca ar avea importanta. A fi intelegator cu proastele obiceiuri si metehne ale unora din cauza ca le au si altii ,este o abordare fundamental gresita. Eu printre romani traiesc ,asa ca ma intereseaza doar....''obiceiurile de nunta ale cangurilor schiopi''. Dar cum s-a ajuns sa se discute despre ARO? Sternchen cred ca spunea ca instrumentul trebuie sa fie transportabil, deci o masina ''mare'' ar fi binevenita. Pentru asta ,telescopul trebuie intradevar sa fie un dobsonian in sistem ''truss''. Un telescop clasic de 355mm ar necesita un efort mult prea mare la fiecare deplasare/observatie. sternchen Nu vreau sa fiu eu Gigi Contra dar nu inteleg de ce preferi un asemenea ''monstru'' de 355mm F/6 daca va trebui sa-i pui lesa si sa-l plimbi la fiecare observatie ? Mircea