----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iul 2017 12:00 ----------------------------------- Azi-noapte am observat si rezolvat Delta Cyg in reflectorul de 125mm F/7. La inceput , a trebuit sa folosesc grosismentul maxim ,care imi este accesibil in aceasta perioada , de 216x / ocular ortoscopic Kasai 4mm. In jurul orei 1:00 a.m. , seeingul - care de la inceput a fost poate cel mai bun pentru locatia mea de la inceputul lui 2017 - s-a imbunatatit si mai mult ,a ajuns undeva la Pickering 8. Atunci am vazut companionul lui Delta Cyg mai frumos rezolvat ca niciodata ,la 144x /BCO 6mm + filtrul Skyglow. Am avut o noua tentativa si la Lambda Cyg folosind puterea de 216x. Nu am vazut insa nici urma a companionului B cu o separatie de 0.915''. Pi Aquilae a fost in schimb usor si frumos rezolvata la 216x. Acestea au fost insa ''efecte secundare'' ale observatiei programate. Scopul initial al observatiei a fost determinarea fezabilitatii maririi campului vizual al reflectorului de 125mm F/7. Imaginea de doua grade oferita de ocularul LV 30mm mi-a placut foarte mult. Am de rezolvat ''micul amanunt'' al schimbarii focuserului cu unul pe standard de 2''. Dar chiar si ocularul Plossl de 25mm ofera in acea zona imagini foarte frumoase. Poti sa incadrezi ,de pilda , in acelasi camp vizual dubla Sheliak+OSigma 525 +Ring Nebula M57. Pun spre comparatie aceeasi zona observata prin ocularul LV 30mm. Practic ,acest ocular cuprinde intreaga zona dintre Sulafat -Sheliak-OSigma 525 cu M57 inclusiv la 29x. Foarte frumos ! Va asigur si ca stelele dublei-duble Epsilon Lyrae erau la locul lor aseara si ma astept sa le gasim tot acolo diseara ! Cer senin ,Mircea