----------------------------------- zoth 25 Iun 2017 18:50 ----------------------------------- Cu placere :) Subliniez ca tot ce am spus despre ED110 se refera doar la vizual. Pentru acest domeniu o consider o luneta buna, cu imagine frumoasa, culori vii si bine saturate, contrast excelent. Daca ar fi sa fac o comparatie as spune ca ED110 este ca o mancare in care ai pus exact atata sare cat sa-i puna in evidenta gustul si aromele. Am comparat-o in multe randuri cu Equinoxul de 100, o luneta mult mai aproape de clasa apo si pe care o avantajeaza si raportul focal mai mare. Si cu toate astea tot imi place raspunsul ei, are personalitate. Si focusarea o fac usor pe ED110 pentru ca am doi indicatori simultani care ma avertizeaza; blurul imaginii secondat de coloratura specifica, galben verzui in extrafocus si violet in intrafocus. La Equinox focusul se face tot usor chiar daca lipseste informatia adiacenta de culoare pentru ca la f/9 apare deja un domeniu mai larg de focus insa la TS-ul de 80 trebuie sa fiu foarte atent caci imediat ma trezesc in afara planului focal. Treaba asta ma oboseste putin... Bafta si cer senin!