----------------------------------- FlorinC 01 Iun 2017 16:55 Stele duble lista AF-Ro ----------------------------------- Am definitivat lista de stele duble Astronomy Forum - Ro -300 (AF-RO-300). Lista contine 300 de stele duble (fizice) impartite in trei categorii dupa dificultate (A -cele mai accesibile, apoi B si la urma C - cele mai dificile). Principalul factor de dificutate l-am considerat separatia si abia apoi magnitudinile. Am incercat sa fie reprezentate cat de cat uniform majoritatea consteatiilor din emisfera Nordica. Am pastrat o mare parte din lista "AstronomicalLeague-double-star" si deasemeni majoritatea din lista Lockier, intru-cat am considerat ca sunt duble de referinta, la care am adaugat duble "Clasice" si chiar unele mai putin observate. Am creat deasemeni o lista de 25 de stele duble la care separarea cere experienta, seeing...si nu in ultimul rand instrumente potrivite(apertura, calitatea suprafelelor optice...oculare de calitate...). Vreau sa fiu bine inteles. Nu incerc sa furnizez o baza de date (e plin internetul de ele) ci mai mult...hai sa ii zicem...O Provocare...un indemn la a descoperi frumusetea acestui domeniu extraordinar din DSO : Stelele Duble. Fisierul excel care va contine aceasta lista cu: nume, Constelatie, SAO, SAF(SAAT...), magnitudinea, sep., PA, tipul dublelor (culoare...), cate stele sunt in systemul respectiv, daca este dubla fizica sau optica, pozitia J2000, pozitia RA Dec, Data la care a fost splitata (eu trec toate datele la care am"vizitat" dubla respectiva), Instrumente (telescop, oculare...filtre...), Comentarii, Apartenenta la o alta lista (Lockier, ALDS) este inca in lucru...cred ca intr-o luna cel mult il pot termina. As dori ca administratorul acestui forum sa imi spuna cum pot proceda sa putem pune la dispozitie fisierul excel (are aproape 700...800kb) membrilor care doresc sa il descarce si sa il foloseasca. Va multumesc anticipat si astept comentarii. Atasate gasiti fisierele cu cele 2 liste.