----------------------------------- saiph 12 Mai 2017 21:08 [VAND] accesorii astro ----------------------------------- Curatenia de primavara - partea a 3-a: 1. Meade TeleXtender 2x, pe 1.25", stare impecabila optic/mecanic/estetic. Pret: 300 ron *** REZERVAT *** 2. Meade TeleXtender 3x, pe 1.25", stare impecabila optic/mecanic/estetic. Pret: 300 ron *** REZERVAT *** 3. Polar finder Losmandy, stare impecabila optic/mecanic/estetic. Pret: 700 ron 4. Inele prindere luneta, diametru interior 114mm, din duraluminiu, prelucrate CNC, vopsite (powder-coated). Provin de la o luneta care a primit alt set de inele intre timp. Compatibile sina Losmandy. Pret: 300 ron *** REZERVAT *** 5. Inele prindere telescop (6"?) diametru interior 190mm, din duraluminiu, prelucrate CNC, vopsite (powder-coated). Provin de la un telescop care a primit alt set de inele intre timp. Compatibile sina Losmandy. Pret: 500 ron + 6.* Ar fi cineva interesat de un SCT de 200mm? In scopul strangerii de fonduri, sunt nevoit sa renunt la C8-ul meu, asa ca cine il doreste, imi poate trimite un mesaj in privat sa ii comunic detalii suplimentare si eventual sa stabilim cum procedam. Ca o scurta descriere: - Il am de aproximativ 5 ani, adus din State, dintre care ultimii doi mai mult i-a petrecut in geanta, in dulap. - Este model XLT, fabricat dupa 2008. - Starea este foarte buna optic/mecanic/estetic. - Este echipat cu: - - sina/talpa Losmandy (optional sina/talpa Vixen), - - focuser extern 2" Crayford (GSO) single speed, - - micro-focuser Feathertouch, - - Bob's knobs, - - visual back 2" cu inel compresie si 3 suruburi prindere, - - geanta facuta pe comanda (dotata cu protectii anti-soc) - - masca Bahtinov pentru focalizare (foarte utila la foto), - - masca Duncan pentru colimare (recomand pentru ocaziile cand mai trebuie reglat - foarte rar). - Relativ recent a fost "tunat" (acoperit cu velur negru la interior), iar foarte de curand a fost si colimat pe auto-colimator (cu stea artificiala). - Cantareste sub 6 kg si l-am folosit pentru observatii vizuale si foto, la planete dar si la DSO, pe o montura EQ5. - Fata de un instrument de 6", diferenta este destul de semnificativa in raport cu luminozitatea campului oferit, dar si cu finetea detaliilor observate. (Poze cu si prin instrumentul de mai sus, la cerere, in privat) * : [Doar intreb, in cazul in care ar exista cumparatori in tara; daca nu, nici o suparare, ma voi adresa si altor potentiali clienti]