----------------------------------- Skyliner 03 Mai 2017 08:19 ----------------------------------- Adica dupa o munca de cateva zile incercand sa gasesc ceva solutii de aliniere durabila la un asemenea refractor sa rasplatit, adica secretul sta in optica+aliniere noroc ca segmentele erau aproape pe axa optica doar ca aveau jocuri, asta insemana sa fi priceput in atm si umpic de noroc nu doar ca am realiniat dar am si vopsit in interior cu vopsea negru mat chestia e ca vopseua originala mai avea mult si era pe cale de disparitie. :lol: Si am zis acum ori niciodata daca tot eram la capitolul reasamblare sa fac si chestia asta. Aseara s-a dovedit eficienta pe Luna imaginea arata bine, fara reflexii si alte impuritati. Problema e ca mai aveam putina vopsea si nu a ajuns sa mai vopsesc si parasolarul pe interior dupa smirgheluire. Astept planeta Saturn daca am observat dungile de pe Jupiter e culmea sa nu vad si inelul, dupa atat munca adica mi-a luat o dupamasa intreaga pana seara sa aliniez luneta la parametri buni cu laser colimator si alte tehnici luate de pe net bineinteles dar cand am facut testul pe stea s-a dovedit eficianta munci adica nu am lucrat degeaba la ea. La puteri mari stele luminoase au aspect circular cu un inel airy in juru lor asa mai slabut dar rotund aseara m-am uitat la Arcturus sa vad efectul mai bine fiind mai luminos. Acuma asa ramane odata aliniata nu se mai poate deregla clar. La deep sky voi incerca cand scapam de luna intrucat nu are rost sa testez instrumentul atata timp cand luna e pe cer.