----------------------------------- Skyliner 28 Apr 2017 10:11 Restaurare luneta ruseasca ----------------------------------- De curand am primit o luneta ruseasca de la un membru al forumlui, instrumentul a ajuns in stare foarte buna dar cu mici exceptii observate in timpul inspectiei tehnice de verificare s-a evidentiat cateva greseli, obiectivul dublet era montat invers, lipsa lentilelor erectoare si jocuri la segmente care dupa o verificare cu laser acestea nu erau perfect aliniate pe axa optica. Luneta este denumita 3TM 20x50mm deci diametru obiectivului 50mm focala in jur de 320mm f6,4 obiectivul avea cateva zgareturi care nu influenteaza dar intre lentile se observa niste pete albe probabil de la degradarea balsamului de canada ( lipiciului) care a fost folosit la lipirea componentelor dar fara vreun efect asupra calitatii imagini. Avantajul fiind lipsa lentilelor erectoare care nu aveau o calitatea foarte buna, ce ma uimit este ca ocularul original al lunetei este de tip plossl. M-am chinuit aproape o zi intreaga sa aliniez segmentii, primul segment telescopic a fost bagat pana la capat si intarit cu inele adaptoare pe interior pentru eliminarea jocurilor, aceiasi chestiune a fost realizata si la cel de al doilea segment. Lunetei i-am adaptat un eyepiece holder ( portocular) de 1,25 inch care accepta orice ocular pe acest standard. :wink: Colimarea cu laser folosind un disc de carton cu o gaura centrala precisa prin care raza laserului sa nimereasca daca sistemul este colimat a fost folosita ca prim test. Al doilea este folosierea unei oglinzi plane tinute cu mana lipita de partea din fata a celulei obiectiv iar raza laserului loveste oglinda apoi se intoarce inapoi spre colimator si aici daca sistemul e colimat raza va nimeri gaura centrala a colimatorului, precum la colimarea oglinzilor primare a newtonienelor. A treia metoda am folosit un capac colimator si aici nu mai am ce explica. A durat ceva pana am aliniat tuburile segmentate pe axa optica intr-un final am reusit. Testul Stelar Am montat luneta pe o montura eq1 cu prindere provizorie am observat cu ea 2 stele Polaris si Procyon si altele testul a reusit fara probleme imagine clara folosind un oc de 6mm plossl imaginea stelelor slabe clara punctiforma iar a stelelor mai luminoasa la putere mare este placut ca si aspect cu steaua circulara cu un inel airy concentric si perfect circular cea ce indica o colimare si optica foarte buna. Am observat si cu un ocular de 4mm se vede bine si prin acesta dar intunecos cu foarte putina aberatie cromatica.