----------------------------------- FlorinC 24 Apr 2017 20:10 Stele duble AF-Ro ----------------------------------- Ideea mea tocmai de la lista lui Lockier a plecat. In primul rand, sunt doar 33 de duble... (Hm...interesant numar...nu ? 33... La 33 de ani a fost rastignit Isus...33 numarul gradelor la masoni... https://en.wikipedia.org/wiki/33_%28number%29 ...a naibi potriveala...). Dintre care cateva cu "probleme". Am vorbit la lista lui Lockier despre Zeta Boo (m 4.46, 4.55, sep. 0.4"...), - Alfa Lyr (Vega) - dubla optica, - 19 Dra - SAO 17821 (m 4.89...nu gasesc magnitudinea companionului...separatia...nici atat...), - Iota Equ ...care "nu se exista"...sau poate a gasit-o cineva...sa ne spuna si noua, - ksi (xi) Cas (19 Cas)- SAO 21637 spectroscopic double... Raman 19 duble (frumoase...nu zic nu). Pentru unii dintre colegii nostrii...cam putin pentru o tura de cateva ore...dupa cum am observat rapoarte de observatii. Bravo lor!...Eu daca fac 4...5 in noptile de exceptie...sunt tare...Dar eu sunt inca incepator si poate asta e motivul. Dupa cum vad cat de mare entuziasm s-a creat in jurul ideii...Cred ca doar trei participanti la discutie, poate inseamna ca nu se doreste realizarea acestei liste. Fiecare cu listele lui, cu observatiile lui. Oare asa au gandit si cei de la "The Astronomical League's Double Star Club" cand au facut lista lor? Eu insa inca mai cred in proiectul asta. Asteptam opinii.