----------------------------------- FlorinC 23 Apr 2017 22:55 Stele duble AF-Ro ----------------------------------- Theogon, Va multumesc pentru raspuns. Sunt de acord cu dumneavoastra in ceea ce priveste componenta listei. Am scris in prima postare ca am redus la minim lista din motive de dimensiune a fisierului. Ca sa il pot transforma in pdf...si sa intre pe forum...Fisierul creat de mine este in fapt un tabel excel care cuprinde: Denumiri stea, Constelatie, SAO, SAF(SAAT...), magnitudinea, sep., PA, tipul dublelor (culoare...), cate stele sunt in systemul respectiv, daca este dubla fizica sau optica, pozitia J2000, pozitia RA Dec, Data la care a fost splitata (eu trec toate datele la care am"vizitat" dubla respectiva), Instrumente (telescop, oculare...filtre...), Comentarii, Apartenenta la o alta lista (Lockier, ALDS). In plus, in prima coloana am colorat-o in functie de dificultate (criterii: sep. + magnitudine) de la verde ...pana la negru...astfel incat pot sa imi dau seama de la inceput cu ce fel de dubla am de-a face. Tabelul meu are in prezent 943 de duble dar mai am inca de lucrat la el. Pentru mine este in fapt si un jurnal de activitate, pentru ca trec la comentarii, toate conditiile, cu care ocular am realizat splitarea...seeing...impresii. In lista prezentata pe forum, am eliminat dublele optice si de-asemeni toate dublele cu sep. mai mai mari de 30"...Am spus de la inceput...este o baza de lucru. Nu un "produs finit". Am lucrat la fisierul de duble incepand cu septembrie 2016 (cand s-a putut)...baza de date din care am preluat datele (introduse cu mana...ca n-am reusit altfel...) fiind Stelle Doppie. Sper ca in 2...3 luni sa il termin si asa cum am zis, sa il pun la dispozitia forumului, eventual gazduit de un site al unuia dintre colegii care au asa ceva si de unde va putea fi descarcat gratuit. Inca o data multumesc pentru opinie si interesul aratat. Astept in continuare opinii.