----------------------------------- theogon 23 Apr 2017 17:16 ----------------------------------- M-am uitat la lista concepută de tine. După opinia mea ar trebui complectată cu cîteva rubrici. În primul rând PA-ul. Cunoașterea orientării componentelor te ajută practic foarte mult. Apoi o rubrică de observații unde ar putea apare un comentariu. Și evident rubrica ce conține coordonatele stelei. Acum privitor la listă. Există multe cataloage pentru amatori. Mie îmi place Catalogul de 2100 stele duble al d-nei Sissy Haas, sau un alt catalog drag mie este cel al lui Toshimi Taki care este foarte practic conținând și hărțile stelare aferente. Dacă propunem o listă, cred că ea ar trebui să nu fie doar un pomelnic al unor stele duble, ci să fie un instrument de lucru. Cei care fac observații să poată măsura și înregistra separarea componentelor, PA-ul (orientarea) culoarea, și să poată să lase un comentariu (instrument, mijloace de măsură, transparența, turbulența, opinii personale) Dacă mai mulți amatori au observat o stea toate acele observații să poată fi înscrise la rubrica rezervată stelei respective, direct de către observator. Nu știu cât de complicat este, dar eu așa văd crearea unei liste în care sufixul RO să semnifice și un dream de originalitate.