----------------------------------- CAdi 21 Apr 2017 20:43 ----------------------------------- Existau insa si altfel de vimane care functionau cu mercur . Mai jos este o fotografie a constructiei unei vimane care folosea mercur , dupa un test hindus de acum mai bine de 12000 de ani ! Mercurul are o foarte buna conductivitate electrica si termica . Daca la conductivitatea electrica nu s-au gasit intrebuintari pe masura in industria aeronautica , la cea termica s-au gasit, prin faptul ca se intrebuinteaza ca invelis si ,,racitor'' la reactoarele nucleare... Explicatia functionarii vimanei este data in replica din text . Eu nu am putut mari fotografia (stiu ca nobody se pricepe si ne poate ajuta :) ). Dar iata ca am vazut zilele trecute (cu ajutorul unui coleg de forum) pe youtube un filmulet, al unui tip: Intr-un vas cu doua alveole circulare concentrice s-a pus mercur in alveola exterioara. Aceasta alveola avea o camasa din aluminiu, si practic a pus mercurul in acea camasa de aluminiu, care era legata in prealabil la o sursa de curent . In alveola interioara era un lacas unde se punea un magnet circular. A dat drumul la curent si a pus mercurul insa nu s-a intamplat nimic. Cand a pus si magnetul in centru, mercurul a inceput sa se miste cu mare viteza in alveola circulara generand un camp magnetic la randul lui in exterior. A scos magnetul si l-a pus invers, mercurul s-a oprit si apoi a luat-o cu viteza in directia opusa creind un camp magnetic de sens opus ... Iata filmuletul de pe You Tube si declaratia experimentatorului: https://youtu.be/au4hbUm4mMo?list=WL&t=8 SCIENTIFIC EXPERIMENT not suitable to be replicated! In this experiment the mercury is placed inside a wooden disc and at the sides two aluminum wheels and at the center a magnet. When the current flows through the aluminum conductor it generates a magnetic field. This condition puts in rotation the liquid mercury being a conductive metal. The working voltage is DC 2V, 26-28A inverter frequency. 1speaker magnet, talc powder. *The talc powder makes visible the movement of the mercury. ...