----------------------------------- FlorinC 21 Apr 2017 16:03 Stele duble Lista FARO-300+ ----------------------------------- Buna domnilor, Va propun realizarea unei Liste de duble AF-Ro (AstronomyForum-Ro...titlul se poate schimba...) dupa modelul AstronomicalLeague-Double Stars. Impartite in 3 categorii: 1. Incepatori (yellow belt), 2. Avansati (blue belt), 3. Experimentati (black-belt). si poate si o a IV-a...bomboana de pe ... (diamond belt - Expert...) pentru magnitudini de peste 10...si separatii sub 1"... Impartirea pe categorii este deasemeni o propunere...care poate fi schimbata dupa cum se va hotara. Din "baza de date" (in fapt un fisier excel...) personala pe care la cerere o pun la dispozitie oricui de pe forum... am selectat 443 stele duble pe care va propun sa le reducem la 150 impartite in cele trei grupe de mai sus + sa zicem inca 20 care sa reprezinte pasul spre Expert. Din lista prezentata lipsesc stelele duble "optice" care pe mine personal nu ma intereseaza (dar daca doriti...putem introduce). Va propun deasemeni sa nu copiem...mot a mot...listele altora, pentru ca altfel lista noastra nu ar mai avea nici un sens... Sunt stele duble care reprezinta "baza" si pe care e normal sa le trecem, dar eu zic ca avem de unde sa alegem astfel incat sa fim si un pic inventivi...creativi...sa ne reprezinte. Atasat aveti un .pdf in care veti gasi doar denumirea, constelatia, magnitudinea si sep. (dar atat din motive de spatiu...). Va invit sa realizam impreuna acest proiect, dupa "deliberari"...intr-o perioada determinata (ca sa nu ne intindem pana la anu'...) de 2 luni si sa zicem ca aceasta lista trebuie sa fie parcursa de cei care vor obtine "centurile" (m-am abtinut sa spun gradele...ca nu imi place termenul...) in max. 2 ani (poate se gaseste o posibilitate grafica sa fie vizualizata centura in semnatura...). Poate cu ocazia asta vom reusi sa cadem deacord si cu realizarea unei "categorii" pentru Stelele Duble...asa cum exista la majoritatea forumurilor internationale... Realizarea unui astfel de Proiect (Stele duble lista AF-Ro) va aduce (sunt sigur) un castig de participanti si interesul pentru astronomie in general va creste. Daca se considera propunerea neavenita, rog moderatorul sa stearga acest subiect.