----------------------------------- milanpicard 20 Apr 2017 21:26 ----------------------------------- Da, sa stii, Mircea, ca imi amintesc bine de acel grup, de anul trecut cand l-am observat, am pomenit de el chiar si in ianuarie, cred. In doua zile consecutive am observat acest grup, pt. ca de prima data mi-am scris doar doua dintre ele. Cred ca sunt 3187 si 89 erau cele doua, acelea se vedeau cu viziune directa, cred, in 8dob. Dupa aceea mi-a spus cineva pe forumul international ca am dat peste HCG 44, si mai sunt acolo galaxii, si atunci am mai conspectat celelalte doua. Mi-au trebuit trucurile si viziune periferica, dar le-am vazut. In afara de Messiere, acest grup a fost cel mai fain lucru din Leo, pt. ca erau asa multe galaxii intr-un loc. Totusi, cu mai putin de 8dob nu cred ca se va vedea mult... poate aia mare, principala. Dar incercati, asa mi se spune si mie. :) Nu imi amintesc asa bine dupa un an intreg. Hey, incercati cometa C/2015 V2, e chiar la cotul lui Hercules acum, la un FOV. Maine daca cumva va fi cer senin seara, ies cu dob-ul la restul H4, si voi incerca si cometa. Daca se topeste zapada, ca azi a nins rau de tot toata ziua, si acum!! Grrr...