----------------------------------- dmtr69 10 Apr 2017 11:19 ----------------------------------- Am incercat aseara MPCC pe newtonul SW 114/500(tinta- M3). In locul focuserului am pus adaptorul de 2" de la capatul unui tub focuser(are filet tata M54x1 si guler de prindere cu 2 suruburi). Am pastrat distanta de 55mm (+/- 1mm) pana la senzorul camerei. Totusi coma nu a disparut. Am incercat si variatii mai mari ale distantei pana la senzor. Fie MPCC (tip vechi) nu lucreaza la F4,5, fie oglinda primara nu este parabolica(?). -Am facut teste "indoor" cu camera AltairGP290C. Folosind numai cablul camerei(2m), fara montura sau camera ghidaj, captura tot s-a intrerupt. Am instalat software-ul camerei in PC-ul vechi, folosit la meteori, un batran P4, 1.5GB RAM, 64MB video, Widows XP. Captura a mers fara intreruperi(!!!) in modul trigger(am setat la 7s, 200 cadre), cu 5m cablu USB. In mod video nu face fata, dupa cum ere de asteptat. De ce laptopul nu merge la expuneri lungi, dar merge in mod video, unde este mai solicitat? Sa fie sistemul de operare? Ceva probleme cu driverul pe W7? As instala XP-ul pe laptop, dar nu cred ca recunoaste noul hardware( porturi USB 3.0). Am testat apoi si camera QHY5III-178(USB3.0) pe vechiul PC. (Pe laptop aveam aceleasi probleme de intrerupere a capturii, mai ales cand foloseam si ghidaj.) A mers fara probleme(200cadre). Ce-ar fi de facut? Downgrade la XP, sau upgrade la W10?