----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Apr 2017 21:05 ----------------------------------- Baiuri la newtoniene ''Optus'' 76x700mm - cu duiumul: -portocular de 0.96'' care nu este un bai in sine dar de unde isi face rost un incepator de oculare pe acest standard. Trebuie modificat , diametrul tubului culisant al focuserului permite modificarea. Bucsa de 1.25'' a fost azi executata la un strungar , Armand a rezolvat aceasta. -totusi tubul culisant este prea lung pe partea spre secundara , ''intra peste'' oglinda primara , a fost scurtat -lipsea orice fel de ocular , Armand a achizitionat de la ''lentilozaur'' un set de trei oculare Plossl/1.25'' -imaginea era stigmatica la primul test ,am suspectat probleme la asezarea primarei. Acolo unde in poza de mai sus se vede un disc de placaj , era un fel de folie flexibila de plastic. Intre folia de plastic si oglinda era un ghemotoc de burete , tensionat intre oglinda si plastic de catre ghiarele frontale ale primarei. Am asezat oglinda pe trei puncte la 0,4R cum cere ''Plop'',azi am izolat cu lac partea din lemn a celulei contra umezelii. -conform ''desteptului'' care a gandit acest proiect ,barilletul este fixat in tub in asa fel incat oglinda primara sta pe un singur reazem lateral. Celelalte reazeme probabil ca nici nu ating oglinda. Se vede in poza de sub poza podului Karoly-Traian. Deci trebuie rotit barilletul asa fel incat doua reazeme laterala sa vina la orizontala -acelasi prostanac a prevazut ca focuserul sa aiba axa optica orizontala. Armand este binisor mai inalt ca mine,chiar si eu incap la focuser cam pe branci, deci nu prea vad cum va incape el sub focuser altfel decat in genunchi. Deci trebuie rotite si axele orizontale pentru a pozitiona ocularul la 45 de grade fata de planul vertical. Eu am facut toate aceste modificari la newtonianul meu (fost) ''Optus'' deoarece are calitate optica buna iar mecanica este metalica 100%. Atasez o poza cu newtonianul meu de 76mm , de dupa renovare. Impreuna cu Armand lucram sa aducem si newtonianul sau la acest nivel. Mircea