----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Mar 2017 17:48 ----------------------------------- Armand este un astronom amator in devenire. Are un binoclu si un telescop newtonian azimutal de 76x700mm , primit de la un prieten. Impreuna am inceput renovarea micului newtonian. Miercuri seara am observat impreuna obiectele din lista de mai jos ,folosind luneta ''zoth'' 90x600mm si ,chiar la sfarsit , telescopul Maksutov Cassegrain TS 100mm F/14. Lista obiectelor observate Miercuri 29 Martie 2017 , cu luneta ''zoth'' 90x600mm ,mariri si oculare : 24x /Super Plossl 25mm ; 67x /Plossl 9mm ; 95x /Plossl 6.3mm : Orion : #M42 #M43 , nebuloasa slaba si mica cu o steluta in mijloc #Theta 1 , Trapezul cu 4 stele #42-45 Ori ,unde speram in viitor sa vedem complexul de nebuloase NGC 1973-NGC 1975-NGC 1977 #NGC 1981 , roiul deschis ca un schelet de crocodil #Delta Ori ca stea dubla #Sigma Ori ca stea tripla si Sigma 761 alta tripla in acelasi camp #Lambda Ori ca stea dubla , steluta ''din varful'' lui Orion In Taurul : #Pleiadele #Hyadele , partea din jurul stelei Aldebaran mai ales si perechea de stele Theta 1-2 Tauri #NGC 1746 , roi stelar deschis ,rarefiat In Auriga ,roiurile sferice: #M36 ,# M37 -mai luminos si# M38 roiul in forma de crucea Sfantului Andrei Cainele Mare #lantul de stelute de la Sud de Sirius si Sirius #Messier 41 , roi stelar deschis Carul Mare #steaua multipla Alcor-Mizar #M81 , galaxia lui Bode ,aflata la 12 milioane ani-lumina #M82 , galaxia ''Trabucul'' , tot la 12 mil, a.l. Cainele de Vanatoare #M94 , galaxie aflata la 16 milioane a.l. #M63,galaxia ''Sun Flower'' , aflata la 27 milioane a.l. #M3 , roi sferic luminos aflat la 34.000 a.l. Coma Berenices , ''Parul Berenicei'' #M53 ,roi sferic foarte indepartata , la 60.000 a.l. Prin telescopul Maksutov Cassegrain am observat #Jupiter la marirea de 155x/Plossl 9mm si steaua dubla# Porrima din constelatia Virgo. Prin binoclu am observat #Mel 111 , asociatie de stele cu miscare proprie comuna, aflat la 280 ani-lumina , avand o varsta evaluata la 450 milioane ani. La Jupiter s-au vazut cei patru sateliti galileeni si patru benzi pe disc , banda ecuatoriala sudica avea un feston maricel , s-a vazut forma eliptica a discului planetar ; satelitul Callisto era ''deasupra'' Polului sudic, v. atasament. Am discutat cu aceasta ocazie si despre oportunitatea organizarii unor sesiuni de observatii de la o locatie cu cer negru, de pilda la releul Siria. Si /sau traversam podul Karoly ,actualmente podul Traian si ne unim fortele cu timisorenii care-s ''fruncea''... Atasez configuratia satelitilor galileeni asa cum am vazut-o in luneta de 90mm si Makul de 100mm , podul pomenit si poze cu celula newtonianului de 76mm in curs de renovare. Mircea