----------------------------------- dmtr69 30 Mar 2017 12:10 ----------------------------------- "First light" cu Altair GPCAM2-290C( si un mic review al camerei la prima utilizare). Tintele alese :M66 si M51-galaxia(sau dubla galaxie) mea favorita, dar conditiile meteo sau schimbat. Telescop- newton SW 150/750. Cadre cu expunere de 30s(pentru a face comparatia cu capturile cu ASI224). M66-67x30s; M51- 76x30s. Gain 25(din 50)- nu stiu daca sunt dB sau daca scala este liniara/logaritmica. Am setat black level la 20(de vazut care este nivelul optim). In histograma programului de captura( Altair capture) analiza imaginii arata bine, separata de nivel 0. Si in preview imaginea era destul de luminoasa. Dar dupa ce am incarcat fit-urile in DSS, acestea erau foarte intunecate, practic negre- pentru a vedea imaginea am tras de cursor pana in stanga. Si stivele finale au fost foarte intunecate. In principiu asa ar trebui sa fie imaginile de 16b/32b, insa la imaginile cu ASI224 erau foarte luminoase. -ampglowul este insesizabil, doar dace fac strech puternic se vede ceva in coltul drept-jos. Backgroundul este uniform dupa corectia cu dark( la ASI nu se intampla asta). -Sensibilitatea senzorului IMX290C este similara, poate chiar superioara, senzorului IMX224MC, chiar daca suprafata pixelilor este doar 60% fata de pixelii din ASI224. Noua tehnologie BSI este impresionanta. Ar fi minunat un sensor cu pixeli de 6-7 microni. Zgomotul de citire, conform producatorului, este asemanator: 0,55-3,0e pentru IMX224, respectiv 0,75-3,2e pentru IMX290. -Programul de captura "Altair Capture" este mai stufos fata de SharpCap, dar dupa un timp de acomodare este OK. Insa am avut ceva probleme la captura- se intrerupe downloadul dupa un anumit numar de cadre. Aceeasi problema o am cu QHY5III178. Probabil din cauza utilizarii camerei de ghidaj -QHY5IIL. Am tras un cablu usb(2.0) separat pana la laptop si se pare ca am rezolvat problema. O fi si de la driver- camera este lansata de curand. -In video mode are expunere pana la 5s, iar in mod trigger(software) pana la 1000s. In mod trigger captura se opreste imediat, fata de celelalte camere similare, unde trebuie sa astept conform timpului de expunere. -Pretul(270 euro cu transport) este substantial mai mic fata de suratele mai cunoscute- ASI290C(390euro) si QHY5III290C(470 euro)- fara transport. Acestea sunt pe USB3.0(nu imi trebuie pentru DSO). Suportul software posibil mai bun pentru ASI, iar QHY are sistem de reducere ampglow. -Voi incerca si expuneri mai lungi(3-5 minute) cu gain mic, sa vad ce poate.