----------------------------------- zoth 26 Mar 2017 11:50 Scurta prezentare TS APO80F7 ----------------------------------- Pentru cei care calatoresc mult in interes de serviciu sau personal, pentru perioadele de concediu cand nu mai ramane mult loc la bagaje sau chiar si pentru acasa cand situatia atmosferica prezinta o dinamica mare si nu merita sa instalam artileria grea, un instrument mic poate reprezenta solutia salvatoare. Sosita in urma cu cateva zile, mica luneta dezvaluie la prima vedere un instrument deosebit de compact iar primul contact fizic, un lucru foarte robust. Senzatia clara este ca ai luat in mana un tanc in miniatura. Tubul lunetei are un diametru doar cu putin mai mare decat deschiderea utila a obiectivului, masurand 89mm si ceea ce-mi place este ca nu mai suna a teava goala de tabla ca la multe lunete chinezesti. Parasolarul retractabil masoara 102mm in diametru este robust si prezinta prima noutate fata de celelalte surate pe care le am: pe conul de jonctiune cu tubul principal are trei prezoane cu cap imbus dispuse la 120 de grade din care se poate regla tensiunea pe corpul lunetei astfel incat sa stea fix indiferent de inclinarea acesteia. Capacul de protectie pentru obiectiv este metalic. Focuserul este un R&P, pare foarte robust si spun distribuitorii ca este asistat de rulmenti. Pana nu-mi face probleme nu am de gand sa-l desfac ca sa pot confirma sau infirma acest lucru. Aspectul care surprinde la el este diametrul mare al tubului portocular, 68mm ceea ce mi se pare un lucru bun impotriva vignetarii, instrumentul fiind recomandat in egala masura si pentru fotografie astro. Cursa activa a tubului portocular este de 80mm si este gradata pe tub. Camasa exterioara a focuserului pare extrem de solida si are un diametru exterior de 84mm. Pare sa nu adauge greutate inutila pe instrument. Lucrul care ma bucura insa este faptul ca este bine centrat pe tubul lunetei, situatie pe care nu am intalnit-o nici la Equinox si nici la ED-ul de 110mm. De lucrat lucreaza bine, reductia isi face treaba excelent dar tot mai mult imi place clasicul Crayford de pe ED-ul de 110, parca aluneca pe unt :) Despre focuserul Equinoxului nu mai amintesc nimic, este o adevarata pocnitoare. Nivelul general de finisare este bun fara insa a lua ochii cu ceva deosebit. Atat corpul lunetei cat si parasolarul si focuserul sunt acoperite cu vopsea alba, mata cu aspect usor perlat. Sina de montare este stil Vixen iar inelele de prindere CNC mai finute decat cele de pe Equinox sau ED110. Cantarul pe care il am in dotare imi arata o masa a tubului de 2,9Kg (3Kg dat de distribuitor). Partea optica, noua (model 2016, anuntat de distribuitor) vine si ea cu ceva surprize. Este un dublet ED cu FPL53 si element pereche cu Lanthan care din ce am vazut isi face treba foarte bine. Analiza reflexiilor pare sa indice un Steinheil ca si Equinoxul insa nu bag mana in foc pentru asta. Iarasi spun ca nu voi desface obiectivul daca nu se va dovedi necesar. Antireflexul obiectivului cred ca ar fi cel mai bine caracterizat prin expresia "hard coated". Daca presupunerea e buna si formula este Steinheil inseamna ca elementul frontal cu Lanthan este acoperit cu un strat de culoare grena-sangeriu intens iar cel din FPL53 cu un strat verde clasic. Partea buna este ca la privirea frontala ambele dispar impreuna cu lentilele. In imaginea de mai jos nuanta pare mai deschisa probabil din cauza telefonului cu care am facut pozele. Personal prefer antireflexul de pe obiectivul ED110 care este compus din straturi de culoare albastru, aramiu si violet. Corectiile obiectivului am sa le prezint comparativ cu cele de la obiectivele Equinox si ED110. Sfericitatea evaluata pe bancul optic prin test Ronchi pe calibru plan arata perfect pentru Equinox, usoara tendinta (necuantificabila) de subcorectie pentru TS80 si usoara supracorectie pentru ED110. Rezultatele sunt confirmate de testul real pe stea pentru fiecare instrument in parte. Testul Foucault pentru evaluarea calitatii prelucrarii suprafetelor optice arata perfect pentru ED110, bine pentru TS80 si ceva mai slab pentru Equinox. Evaluarea cromatismului pe bancul optic tot prin test Ronchi plecand mult din intrafocal urmareste aparitia franjelor colorate si migrarea lor spre centru prin apropierea de planul focal. ED110 arata aparitia franjelor colorate si dezvoltarea acestora la 18 linii, Equinox la 8 linii si spectaculos TS80 la doar 4 linii :) Rezultatele sunt confirmate si la ocular prin test de zi si noapte: daca ED110 arata un usor violet la trecerile mari de contrast in cazul celorlalte doua nu am putut decela tendinte nesportive pe culoare. Concluzia ar fi ca micutul TS se poate incadra la clasa apo dupa parerea mea, elementul cu Lanthan pare ca face pereche buna cu FPL53. Cateva cuvinte despre interiorul tubului pentru ca avem parte si aici de o noutate. Negrul mat este de calitate si avem 3 diafragme interne insa acestea nu mai au forma clasica de "lama de cutit" ci sunt conice iar bordul intern este rabatut spre obiectiv si prevazut cu capcane de lumina pe toata circumferinta. Ca toate celelalte instrumente si TS80APO se dovedeste a fi un melanj din bune si mai putin bune ... Se pare ca scurta prezentare a iesit ceva mai lunga ... :oops: