----------------------------------- iulian90 18 Mar 2017 20:00 ----------------------------------- Aseara,a fost cer senin si atmosfera foarte curata,asa ca am instalat telescopul de 114/900mm in curte si am inceput imediat observatiile. Astazi insa, vremea s-a stricat din nou si nu stiu cat o sa tina asa. :( Am inceput cu planeta Venus,care inca mai este vizibila seara,in profida apropierii tot mai mari fata de Soare.Planeta se observa destul de jos pe cer,aproape de orizont,imaginea sa fiind afectata de turbulenta atmosferica.In telescopul de 114/900mm ,cu ocularul de 8mm (112x),Venus prezenta un aspect frumos de secera foarte subtire si de o dimensiune aparenta mare,ca se distingea forma de secera si in cautatorul telescopului. :) Am schimbat apoi ocularul cu cel de 30mm,care mareste cam 30x. Apoi ,am inceput cu constelatia Orion,unde am observat ,mai intai nebuloasa M42,foarte bine zona centrala dar si zonele periferice cu aspect de filamente/mustati.Cu vedere periferica,am observat si nebuloasa M43/de Mairan's Nebula,ce-i drept mai greu dar era vizibila. Mai sus,in apropiere de stelele 51 Ori,56 Ori si 60 Ori ,am observat si nebuloasa M78; Acum se puteau observa mai bine ,cele doua stele din dreptul nebuloasei,dar aceasta din urma ,parca tot greu se observa. Am indreptat telescopul spre constelatia Carul Mare (Ursa Major) unde am observat galaxiile M81,M82 si M101.Primele doua galaxii,M81 si M82 se observau usor,cu vedere directa. La M81 se observa nucleul destul de stralucitor,aproape la fel de luminos precum nucleul galaxiei M31/Andromeda ,observat prin luneta de 60mm. M82 se observa si el usor,avand un aspect oval alungit si in mijloc am observat o zona ceva mai intunecata,perpendiculara fata de planul galaxiei,ce parea sa taie in doua galaxia. M101,tot greu se observa,insa ceva mai bine decat in luneta de 60mm. Se observa numai nucleul,cu vedere periferica. Apoi am trecut mai spre sud,sub "oistea" Carului Mare,in Canes Venatici,la M51,sistem de doua galaxii aflate in coliziune;NGC 5194/5195, unde am observat cu vedere directa nucleele ambelor galaxii,destul de distantate una fata de cealalta,iar cu vedere periferica ,am observat "aura" din jurul lor,care n-ar putea fi altceva decat bratele din jurul nucleelor ale celor doua galaxii. Intersant! :D In constelatia Leul ,am observat mai intai grupul de trei galaxii Leo Triplet: M65 si M66 ,se observau chiar si cu vedere directa,insa cu coada ochiului,observ langa o stea slaba,ceva "fantomatic" ,ca un oval foarte alungit si subtire,m-am uitat si pe o harta mai exacta cu zona grupului de galaxii Leo Triplet,si intr-adevar,acel obiect misterios aparea acolo unde trebuie sa fie o galaxie,mai sus de celelalte doua galaxii,M65 si M66,si nu putea fi decat cea de-a treia galaxie din grup; NGC 3628,cea pe care nu reusisem sa o gasesc cu luneta de 60mm.Inca o galaxie nou descoperita (pentru mine). :) Dupa aceea,a urmat NGC 2903,aflata in zona de langa capul Leului,in apropiere de steaua Lambda Leo; Galaxia se observa mai bine decat in luneta de 60mm,chiar cu vedere directa si am remarcat faptul ca are o dimensiune aparenta destul de maricica. Am trecut si in constelatia Virgo ,unde am vizitat galaxiile M59 si M60,ambele usor vizibile in telescopul de 114mm. Mai la vest de aceste galaxii,am vizitat galaxia M87,dar spre surprinderea mea,am observat in acelasi camp si galaxiile M84 si M86,descoperite anterior, cu luneta de 60mm,iar intre acestea si galaxia M87,am mai zarit inca o galaxie necunoscuta,pe care am indentificat-o ulterior ca fiind NGC 4435.Era mai slab vizibila decat celelalte trei galaxii din zona.Deci am putut observa in acelasi camp 4 galaxii,in aceasta zona,din care una nou descoperita.Foarte interesant! :D Apoi am trecut mai sus,in Coma Berenices,unde am observat usor galaxiile M64 si M85,dar si roiurile globulare M3 si M53,care se vedeau mai luminoase in telescopul de 114mm. Am terminat observatiile cu Jupiter,la care am observat toti cei 4 sateliti ,doi pe partea estica,din care unul mai indepartat de discul planetei,iar pe partea vestica ceilalti doi sateliti,mai apropiati.Pe discul aparent al planetei Jupiter,am observat trei benzi,din care doua ecuatoriale si una in zona temperata de nord,in partea sudica am observat un fel de banda mai lata si palida,dar nici urma de GRS (Marea Pata Rosie).