----------------------------------- iulian90 16 Mar 2017 00:09 ----------------------------------- Buna seara tuturor. Zilele trecute am achizitionat un newtonian de 114/900 mm,astfel trecand si eu in "tabara reflectoarelor",dupa aproape 4 ani ,de cand am inceput cu astronomia,timp in care am utilizat numai lunete (refractoare) la observatii si toate fiind de mici dimensiuni,in comparatie cu acest reflector de 114mm. Intai,m-am familiarizat cu acest tip de telescop,am invatat pasii colimarii unui astfel de instrument optic,apoi am iesit la teste diurne,pe cladiri si alte obiective indepartate si cand m-am uitat prin ocular,nu-mi venea a crede,ce calitate excelenta poate avea acest instrument,in afara de lipsa cromatismului,specific reflectoarelor,am mai remarcat si lipsa aberatiei de sfericitate, imaginea avand un contrast si mai ales claritate foarte bune. In seara aceasta am prins si cer senin timp de doua ore ,de la 20h pana la 22h. Am instalat reflectorul de 114/900mm in curte ,l-am echipat cu ocularul RK 20mm 40 gr. (45x) si l-am indreptat mai intai spre o stea stralucitoare,pentru a-l colima mai fin, insa seeing-ul nu rea prea bun (5/10) si am remarcat faptul ca reflectorul, avand o apertura destul de maricica, este mai sensibil la turbulenta atmosferica, decat luneta de 60mm. Cu toate acestea,oferea imagini excelente. Am inceput cu nebuloasa M42 din Orion,care se vedea mai extinsa si mai luminoasa decat in luneta de 60mm, la est de zona cea mai luminoasa, am observat cu vedere periferica, o zona cu aspect de "mustata" curbata inspre sud-est. In zona centrala, cea mai luminoasa, sub grupul stelar Trapezul si Theta Ori 2, am observat niste structuri intunecate,ca niste filamente intunecate,ceea ce in luneta de 60mm,nu am putut observa. In plus de asta, am observat si mai multe stele slabe, ascunse in nebuloasa, in afara celor mai stralucitoare. Foarte fain! :D Apoi am indreptat telescopul inspre nebuloasa M1 Crabul din Taurul, aceasta se putea observa mai usor decat in luneta de 60mm, in ciuda conditiilor nu prea favorabile (transparenta mai redusa). Avea un aspect mai bine conturat, un pic oval. Am dat un tur si prin constelatia Auriga, vizitand "celebrele" roiuri deschise M36,M37 si M38. M38 se observa mult mai bine in reflectorul de 114mm, dezvaluind mai bine de 40 de stele. M36 se observa foarte bine, in afara celor mai stralucitoare stele, mai apareau alte zeci de stele slabe si foarte slabe. M37 in reflectorul de 114mm, m-a impresionat mult, am observat nu zeci, ci poate sute de stele in acest roi, atat de multe stele cate are, ca aduce la aspect cu un roi globular. Impresionant roi deschis. :D M-am uitat si la cateva galaxii, doua in constelatia Leul, M65 si M66 si una in Sextantul ,NGC 3115 Spindle Galaxy. M65 si M66 se vedeau mai usor,mici dar destul de vizibile si cu aspect oval,langa M66 am observat si o stea. NGC 3115 Spindle Galaxy se observa mai usor decat celelalte doua galaxii, avand un nucleu mai stralucitor si de forma mai alungita. Am observat si planeta Jupiter, care doar ce rasarise dinspre est, fiind inca aproape de orizont. Se observa destul de bine, in ciuda turbulentei atmosferice, vazand cele doua benzi ecuatoriale si una in zona temperata, Marea Pata Rosie (GRS) nefiind vizibila, probabil nu rasarise inca, iar la est de discul planetei, am vazut si cei 4 sateliti galilelieni. Apoi pe la 22h, au dat navala norii, asa ca am strins telescopul si m-am retras in casa. A fost o mare placere sa fac observatii cu acest reflector de 114/900mm, este foarte bun, calitativ. Deja am ajuns fan al reflectoarelor. :D