----------------------------------- zoth 11 Mar 2017 18:15 ----------------------------------- Mi-au trecut prin mana de-a lungul vremii multe diagonale in corp de plastic, atat prisme cat si oglinzi. Nu vreau sa spun ca toate pentru ca suna ciudat dar 99% dintre ele aveau probleme de aliniere optica. Despre calitate este deasemenea greu de vorbit in gama de pret 20-40 euro, in optica nu exista "bun si ieftin". Si prisma celestron recomandata mai sus are tot corp de plastic ... concluziile se trag singure :) Nu stiu ce instrument ai dar daca vrei musai prisma iti recomand asta: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p605_Baader-T2-diagonal-prism-90----dual-T2-connection---short-back-f.html Constructia este integral metalica iar prisma si depunerile AR de calitate buna. Eu o folosesc de multi ani (de cand a iesit Baader cu ea pe piata) si nu am avut sa-i fac pana acum niciun repros. Mai mult de atat conexiunile T2 o fac extrem de versatila putand fi adaptata atat pe intrare cat si pe iesire pe standard 1,25" si/sau 2".