----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Mar 2017 23:23 ----------------------------------- Milan Nici pe departe nu esti ingamfat , esti un coleg foarte de treaba si care isi impartaseste experienta acumulata prin munca intensa. Eu iti multumesc si te rog sa continui sa faci asta. La sfatul tau mi-am instalat Stellarium , n-o fi el perfectiunea suprema dar este foarte bun , incredibil de bun pentru un soft gratis. Sa nu uitam sa trimitem un gand bun de recunostinta si multumire celui care face acest lucru pentru noi. Eu am o veste care este si buna si proasta in acelasi timp. Mi s-a defectat telescopul de 125mm. E nashpa pentru ca am ramas fara un instrument bun. Vineri noaptea abia am reusit sa observ cate ceva cu el. Asta-seara am decis insa sa nu-l repar. Daca nu repar telescopul de 125mm , voi lucra mai intens la finalizarea dobului de 8 inch. E vremea sa trec la o apertura mai mare. Cred ca saptamana viitoare termin ''recensamantul '' la zi si atunci voi putea spune ce am vazut si din catalogul Messier. Dar nici pe departe nu ma pot compara cu cifra totala de 1600 obiecte. Poate vor fi acolo doua - trei sute. De aceea apreciez foarte mult chemarea ta la observatii. Sper sa raspunda cat mai multi colegi. Ai adus un suflu nou in micul nostru grup , ceea ce este imbucurator. Cer senin si spor la observatii ,Mircea