----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mar 2017 20:19 ----------------------------------- Multumesc pentru dedicatie , am sa caut caut galaxia NGC 1023. Habar nu am avut de existenta nebuloasei Sh 2-310. In ''60mmtelescopeclub'' s-a discutat anii trecuti despre Tau CnM ca despre un obiect complex , fie roi ,fie stea multipla, fie nebuloasa. Acum avand filtrul UHC , am reobservat NGC 2362 si uite asa am ajuns la aceasta discutie. Despre vizibilitatea obiectelor sunt circumspect. Am invatat asta din lectura lui W.S.H. - primele articole D.SW. le-am tradus pentru prietenul meu Beches in urma cu 30 de ani - cat si din experienta proprie. Exemplu : directorul sectiei de stele duble de la societatea de astronomie din Africa de Sud se plangea ca nu reuseste sa rezolve Niu Scorpi deoarece apertura de 8 inch prin care a incercat este prea mica , cu cea de 12 inch a avut succes,alta data. Neavand eu habar de asa interdictii am rezolvat aceasta stea qvadrupla - o alta ''dubla-dubla'' - in apertura de 125mm. Apoi am citit despre problemele d-lui director... Trebuie sa verific dar cred ca am rezolvat acest sistem impreuna cu Erwin. Sau : M33 era considerat la inceputul secolului XX ca fiind vizibila numai in telescoape mari. Spre sfarsitul aceleiasi perioade , au fost raportate observatii si cu ochiul liber din locatii cu cer intunecat. Deci : ''Observati,observati,observati'' ! Mircea