----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mar 2017 13:51 ----------------------------------- Milan Nu-ti fa probleme , tu ai spus corect ceea ce ai spus , nu facem polemica , fiecare ne bazam pe sursele la indemana , pe experienta proprie si a altor observatori. Stellarium ,si alte surse , indica o pozitie mult indepartata de Tau CnM pentru nebuloasa Sh 20310. Si care ,dupa cum vedem la o privire mai atenta , nici nu are asociata o magnitudine vizuala sau stralucire de suprafata. De asta ziceam eu ca''semnele nu sunt bune'' deoarece lipsa unei magnitudini vizuale inseamna ca nu prea este vazuta,nu-i asa ? Discutia este interesanta , este politicoasa si ,dupa parerea si propunerea mea , ar trebui sa duca in final fie la confirmarea observatiei fie la respingerea ei. Atat mesajul colegului ''nobody'' cat si Kevin Jardine pe situl sau, ne-au dat o idee despre cat de urias si complex este sistemul vazut pe directia lui Tau CnM. Mie imi plac teribil asemenea discutii prin care obtin macar umbra unei intelegeri a unui colt din Univers. O intelegere care astfel capata un sens fizic, oarecum tridimensional. IDSA spune ceva despre Ced95 ,te rog ? La noi ploua ,Mircea